Další termín příměstského tábora v Pardubicích

Termín:  19.8. - 23.8.2024 - JE JIŽ OBSAZEN

Čas: ráno příchod mezi 7:30 - 8:30, odchod 15:30 - 16:30

Kde: Ekocentrum Paleta Pardubice, Štolbova 2874

Cena: 2 500,- Kč (v ceně je svačina, oběd, pitný režim)

Táborová náplň: Hry, řemesla, tvoření, vaření/pečení na ohni i v peci, výlet, apod...

Hlavní vedoucí: Lída Šrůtová

Přihlašování ZDE.

PŘÍMĚSTSKÉ TÁBORY 2024

Ekocentrum PALETA zve Vaše děti ve věku 7-11 let na příměstské tábory.

Tábor 01 - 22. - 26. 7. 2024 - JE JIŽ OBSAZEN

Tábor 02 - 26. - 30. 8. 2024 - JE JIŽ OBSAZEN

Tábory se bude konat převážně v areálu Natura Parku (Natura Park je naše budova a areál, Ekocentrum PALETA ho provozuje a užívá). Každý den své dítko přivedete mezi 7:30 a 8:30 a odvedete si ho mezi 15:30 a 16:30. Budou se o něj starat lektoři Ekocentra PALETA a dobrovolní asistenti, náplní tábora budou hry zaměřené na spolupráci, trocha řemesel, trocha sportovních aktivit, trocha přemýšlení například u simulačních her, trocha bádání, alespoň jeden větší výlet do blízkého okolí a hlavně jedno spaní venku pod širákem s opékáním buřtů. Všechno v duchu respektu k přírodě a životnímu prostředí.

Pokud váháte, můžete si promluvit s vedoucím tábora Ing. Ondřejem Zemanem (604174993, tutatis@email.cz) anebo se do našeho areálu přijďte podívat osobně. Všechno Vám rádi ukážeme.

Cena je 2500,- kč za účastníka.

Přihlášky jsou k dispozici ZDE.

Nová nabídka programů EV - 2023-24

Aktualizovné nabídky pro školní rok 2023-24 jsou ke stažení pod článkem. Připravili jsme také nějaké novinky pro 2. stupeň základních škol a víceletých gymnázií, převážně se týkají klimatických změn a jim příbuzných témat. Těšíme se na budoucí spolupráci.

Ke stažení: Nabidka_ZS_2stupen.pdf, velikost: 2704 kB

Ke stažení: Nabidka_ZS_1.pdf, velikost: 2962 kB

Ke stažení: Nabidka_MS.pdf, velikost: 2486 kB

Exkurze s odborníky

Udělějte si čas a navštivte některou exkurzi do zajímavých a blízkých lokalit.

Příměstské tábory Ekocentra PALETA 2023

Příměstské tábory tábory jsou již obsazeny

Děkujeme za pochopení. 

18. 3. Natura Park uzavřen

Omlouváme se, ale dnes (sobota 18. 3.) bude Natura park z důvodu nemoci UZAVŘEN.

Venkovní výuka - seminář pro pedagogy ZŠ a SŠ

Úvodní seminář se koná v Ekocentru PALETA Pardubice 20. března, přihlašování je možné do 14. března.

Chcete učit venku? Přijďte se seznámit se základními principy, metodami a pomůckami venkovní výuky. Vyzkoušíte si badatelskou metodu učení přírodou a získáte představu o začlenění učení venku do svého předmětu či školy. Seminář je součástí projektu podpořeného SFŽP, a proto do začátku získáte jedinečnou sadu pomůcek, zapojíte se do vznikající sítě Venkovních učitelů a můžete využít metodické pomoci Lipky při začleňování venkovní výuky do Vašeho předmětu.

Více informací v příloze.

 

Ke stažení: Pozvanka_seminar_vv_paleta_20_03_2023.pdf, velikost: 236 kB

Kurz o změnách klimatu pro pedagogy a lektory

O co jde? Žijeme v době klimatických změn a souvisejících celospolečenských změn. S tím nic nenaděláme. Je však na nás, jak se k nim postavíme, jaký příběh budeme žít a také předávat žákům a studentům. Můžeme strčit hlavu do písku a tvářit se, že se nás to netýká. Můžeme se nechat zavalit horou děsivých informací a katastrofických scénářů a propadnout žalu či pasivitě. Nebo v sobě i studentech můžeme začít pěstovat a rozvíjet aktivní naději a snažit se hledat cesty, jak se zapojit, jak být nápomocní lidem a přírodě kolem nás a jak změn využít k obohacení vlastních životů. Tento třetí příběh se snaží podpořit náš kurz.

Obsah kurzu: Získáte hlubší informační základ o dané problematice. Dozvíte se, jak komunikovat nejen s žáky o změně klimatu, a přitom nestrašit ani nemoralizovat. Na vlastní kůži si vyzkoušíte metody, aktivity a pokusy, které později budete moci využít i při práci s dětmi… Dostanete různé tipy na to, jak se s žáky aktivně zapojit do ochrany klimatu. Potkáte další kolegy, se kterými budete moci sdílet a vyměňovat zkušenosti. Odnesete si i praktickou inspiraci pro váš osobní život.

Pro koho: Jelikož změny klimatu jsou globální a celospolečenské téma, je kurz určen pro všechny učitele a lektory nezávisle na tom, jaký předmět vyučují nebo na jakém stupni škol či pro jakou organizaci pracují.

Kurz je akreditován jako DVPP.

Místo konání: Ekocentrum Paleta v Oucmanicích (Oucmanice 36, 56201 Ústí nad Orlicí).

Cena: 3500 Kč - zahrnuje stravu, ubytovaní, vzdělávací program a připravené materiály.

Přihlášky na: martina.horackova@paleta.cz

Vytvoření tohoto kurzu podpořilo v roce 2021 Ministerstvo životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Ke stažení: Klimakurz_2023_brezen.pdf, velikost: 1160 kB

Zelený ParDoubek 2023

Ekocentrum PALETA vyhlašuje soutěž Zelený ParDoubek 2023.

Soutěž je určena všem věkovým kategoriím od MŠ po SŠ. Cílem soutěže je realizace drobných environmentálně zaměřených projektů, které přinesou pozitivní změnu. Propozice k soutěži najdete níže v příloze. 

Letos jsme se zaměřili na téma Úspory energie! Kromě zadání soutěže přikládáme také informační materiál plný inspirace pro pedagogy, jak se ve škole věnovat tématu spotřeba energie a projektové výuce. Bude zcela jistě užitečný i těm, kteří se nakonec do soutěže nezapojí. Inspiraci v něm najdou nejen koordinátoři EVVO na školách, ale např. i učitelé prvouky, přírodovědy, matematiky, fyziky, informatiky a mediální výchovy, osobnostně sociální výchovy, třídní učitelé, a v neposlední řadě i ředitelé a správci škol. 

Ke stažení: Uspory_energie_a_projektova_vyuka_-_informacni_podklady_k_soutezi.pdf, velikost: 1118 kB

Ke stažení: Zleny_ParDoubek_2023.pdf, velikost: 265 kB

PF 2023

Vánoční otevírací doba Natura Parku

Krajské kolo ekologické olympiády středoškoláků v roce 2022-2023 pro Pardubický kraj

Ekologická olympiáda je tradiční celostátní soutěž středoškoláků zaměřená na porovnání znalostí a dovedností v oblasti ekologie, ochrany přírody a péče o životní prostředí, jejímž pořadatelem je Český svaz ochránců přírody. Krajské kolo pro Pardubický kraj proběhne v Ekocentru PALETA v Oucmanicích v termínu 1. – 2. 12. 2022. Téma letošního ročníku je "Druhová ochrana".

Na Ekologické olympiádě soutěží tříčlenné týmy středoškoláků, které reprezentují vysílající subjekt (převážně střední školu). Na všech úrovních se soutěž skládá z části prověřující znalosti (testy, poznávání přírodnin,…) a z části prověřující dovednosti. Součástí prověřování dovedností je vždy jeden či více praktických úkolů využitelných pro ochranu přírody a životního prostředí. Alespoň část úkolů probíhá (od krajské úrovně) vždy v terénu. Soutěž je často doplněna o další doprovodné části a programy. Soutěžní testy i splnění a prezentaci zadaných úkolů hodnotí vždy vícečlenná odborná porota.

Do krajského kola se mohou hlásit tříčlenné týmy středoškolských studentů. Z každé školy bude přednostně brán jeden tým, ale hlásit se mohou až týmy tři. Nebude-li kapacita naplněna, budou přijaty i druhé (případně i třetí) týmy z daných škol. V případě velkého zájmu mají přednost včasnější přihlášky.

Do národního kola soutěže postupuje vítězné družstvo ve složení, v jakém se účastnilo krajského kola (možná je výměna max. jednoho člena týmu). Termín národního kola probíhá na konci školního roku, v květnu, nebo červnu.

Přihlášky do krajského kola posílejte nejpozději do 1. 11. 2022 na e-mail: lala.krejci@gmail.com. Předpokládaný poplatek bude 700 Kč pro všechny zúčastněné včetně pedagogického doprovodu (bude upřesněno). Jedná se o příspěvek na vzdělávací doprovodný program, ubytování a stravu (snídaně, obědy, večeře). Podrobné informace, harmonogram akce, zadání domácího úkolu a informace o způsobu platby budou zaslány přihlášeným na začátku listopadu 2022.

Přihlášku naleznete zde v příloze článku.

Otevírací doba Natura Parku o letních prázdninách

O prázdninách máme otevřeno tak, jak jste zvyklí, a to i během svátků! Navštívit nás tedy můžete denně od 14 do 20 hodin. 

NOVÁ NABÍDKA PROGRAMŮ

Zde pod článkem jsou k dispozici nové CENÍKY programů ke stažení ve formátu PDF.

Ke stažení: Cenik_ZS_2.pdf, velikost: 2642 kB

Ke stažení: Cenik_ZS_1.pdf, velikost: 2815 kB

Upravený vstup do Natura Parku v sobotu 18. června!

Upozorňujeme návštěvníky, že v sobotu 18. června bude vstup do Natura Parku vyhrazen pouze účastníkům Pardubického vínokoštování. Pro ostatní bude v tento den celý areál uzavřen.

4. ročník Festivalu malých vinařů ovšem bude stát za to - ke koštování nabídneme vína téměř z dvaceti vinařství z Moravy, Čech i zahraničí, dále budou k dispozici gurmánské speciality, káva nebo medovina. K poslechu zahraje například cimbálka Kobylka, děti se zabaví v naší interaktivní zahradě. Více informací v sekci Připravované akce.

Víkend plný akcí pro malé i velké

Máme před sebou víkend nabitý akcemi, ze kterých si vyberou všichni od nejmenších až po dospělé! 

Již dnes, 17. června, proběhne poslední předprázdninová muzikoterapeutická pohádka Markéty Havlové - tentokrát to bude Pohádka, co voní po heřmánku: V bylinkové zahrádce bydlí děda Kořínek. Kdo se trápí na těle nebo na duši, může si za ním přijít pro radu. Jste zvědaví, kdo dědovi na zahrádce pomáhá? Heřmánková víla vám uvaří léčivý čaj a čmeldové Vrtulka s Plachetkou přinesou na nosítkách všechny, koho bolí nohy. Tedy skoro všechny, protože víla Almárka se dnes trochu více napapala a na nosítka se nevejde. Uzvedl by ji možná jen jeřáb. Poradí si kluci záchranáři i v této složité situaci? Muzikoterapeutická pohádka za doprovodu přírodních nástrojů a kytary. Cena 70/Kč za osobu. Rezervace nutná na emailu: market.havlova@gmail.com. 

V sobotu 18. června nás čeká 4. ročník Festivalu malých vinařů - Pardubické vínokoštování 2022. Ke koštování budou nabídnuta vína téměř z dvaceti vinařství z Moravy, Čech i zahraničí, dále budou k dispozici gurmánské speciality, káva nebo medovina. K poslechu zahraje například cimbálka Kobylka, děti se mezitím zabaví v naší zahradě. Upozorňujeme, že tento den bude vstup do Natura Parku pouze pro účastníky akce.

V neděli 19. června chystáme odpolední Svatojánskou noc. Čekají Vás nejrůznější workshopy, například výroba dřevěných náušniček a přívěsků, indiánských lapačů nebo víl z ovčí vlny, poslechnete si přednášku o bylinkách a děti se vydají na tradiční Cestu za pokladem. I oheň zajistíme - buřty či cokoliv jiného na opečení si ale doneste vlastní. Vstupné je 50 Kč, materiál na některé dílny se platí zvlášť.

Těšíme se na Vás!

Samoobslužné hry v NATURA PARKU

Přijďte si k nám pohrát! Od čtvrtka 9. 6. budou k dispozici 2 krátké samoobslužné hry pro děti a jejich rodiče. Zabavíte se za každého počasí! Podklady pro hry získáte na našem infocentru.

TAJEMNÝ NATURA PARK

Plňte úkoly, sbírejte informace a snad se Vám nakonec podaří odhalit malé tajemství - 40 minut skládaček, posunovaček, hledaček a trocha přemýšlení (varianta do deště).

HLÍDAČ TAJEMNÉ ZAHRADY

Krátká hra pro děti s doprovodem, která Vás protáhne zahradou Natura Parku a po několika drobných zkouškách Vás postaví před samotného Hlídače (varianta na ven).

Přihlašování do soutěže Zelený ParDoubek prodlouženo!

Přihlášky přijímáme až do 30. dubna!

Více informací zde na stránce (o několik článků níže), a také v přiložených souborech.

Ke stažení: Zeleny_ParDoubek_2022_-_vyhlaseni_a_zadani.pdf, velikost: 1424 kB

Ke stažení: Informacni_podklady_Zeleny_ParDoubek_2022.pdf, velikost: 1878 kB

Velikonoční otevírací doba Natura Parku

I přes Velikonoce máme pro veřejnost otevřeno dle běžné otevírací doby. Můžete nás navštívit každý den mezi 14. a 20. hodinou!

Příměstské tábory Ekocentra PALETA

Ekocentrum PALETA zve Vaše děti ve věku 7-11 let na příměstské tábory.

Tábor 01 - 18. - 22. 7. 2022 - OBSAZENO

Tábor 02 - 22. - 26. 8. 2022 - OBSAZENO

Tábor se bude konat převážně v areálu Natura Parku (Natura Park je naše budova a areál, Ekocentrum PALETA ho provozuje a užívá). Každý den své dítko přivedete mezi 7:30 a 8:30 a odvedete si ho mezi 15:30 a 16:30. Budou se o něj starat lektoři Ekocentra PALETA a dobrovolní asistenti, náplní tábora budou hry zaměřené na spolupráci, trocha řemesel, trocha sportovních aktivit, trocha přemýšlení například u simulačních her, trocha bádání, alespoň jeden větší výlet do blízkého okolí a hlavně jedno spaní venku pod širákem s opékáním buřtů. Všechno v duchu respektu k přírodě a životnímu prostředí.

Jíst se bude v na Karlovině ve fast foodu, svačiny budou dvě denně a obě si děti připraví samy v Natura Parku. K dispozici budou sprchy, kuchyňka a místnost s několika desítkami zvířátek (pokud nepočítáme pakobylky a strašilky).

Pokud váháte, můžete si promluvit s vedoucím tábora Ing. Ondřejem Zemanem (604174993, tutatis@email.cz) anebo se do našeho areálu přijďte podívat osobně. Všechno Vám rádi ukážeme.

Cena je 2000,- kč za účastníka.

Přihlášky jsou k dispozici na recepci Infocentra ve vstupu do Natura Parku nebo jako příloha pod článkem.

Vyplněné je pošlete nebo doneste osobně do 31. května 2022.

 

Děkujeme a budeme se těšit. 

Ke stažení: PRIHLASKA_01.pdf, velikost: 2179 kB

Ke stažení: PRIHLASKA_02.pdf, velikost: 2179 kB

Metodika pro příběhové hry

V roce 2019-21 v rámci projektu Vzdělávací programy na lokalitách NATURA 2000 jsme vvytvořili pět příběhových her.

O tom jak psát a tvořit podobné příběhové hry jsme na základě zkušeností získaných i díky tomuto projektu sepsali inspirativní metodiku, která je volně k dispozici všem zájemcům a má tedy potenciál rozšířit zájem tuto formu vzdělávání i mezi dalšími vzdělavateli v ČR.

Ke stažení: Vzdelavani_formou_pribehove_hry_-_metodika.pdf, velikost: 924 kB

Zelený ParDoubek 2022

PRODLOUŽENO DO 30. DUBNA 2022!

 

Ekocentrum PALETA, z.s. ve spolupráci s Pardubickým krajem vyhlašuje tradiční soutěž v nové podobě.

Komu je soutěž určena

Soutěž je určena týmům z mateřských, základních, speciálních či středních škol se sídlem v Pardubickém kraji. Týmem může být např. celá třída žáků (dětí, studentů) se svým učitelem, nebo skupina žáků z více tříd s koordinujícím pedagogem či více pedagogy. Je možné přihlásit více týmů z jedné školy, pokud budou realizovat různé projekty. Soutěžit se bude ve 3 kategoriích, dle věku žáků:

Kategorie: A. MŠ  B. 1. stupeň ZŠ + speciální školy  C. 2. stupeň ZŠ + SŠ

Obecné zadání

Týmy vymyslí, připraví a realizují drobné projekty na zadané letošní téma, které přispějí k pozitivní změně ve škole, v jejím okolí či v Pardubickém kraji. Zároveň by to měly být projekty realizované s co největší participací žáků. Přihlásit do soutěže můžete pouze projekty realizované v tomto školním roce 21/22. Bližší informace, rady a tipy, jak realizovat projekty s maximální participací žáků, najdete v přiložených informačních podkladech.

Tým můžete do soutěže přihlásit do 30. 4. 2022 přes formulář zde.

Téma ročníku 2022: Plýtvání potravinami

Prostudujte si prosím přiložené informační podklady. Zpracovali jsme v nich pro Vás informace a environmentální souvislosti k dané problematice. V podkladech také najdete odkazy a tipy na to, čemu byste se s žáky mohli věnovat, a upřesněné propozice k soutěži.

Jak zpracovat a odeslat výstupy do soutěže

Projekty by měly být zrealizovány a informace o nich zpracovány a odeslány v podobě posteru (=plakátu) do 30. 6. 2022. Podrobné požadavky na vzhled a velikost posterů najdete v přiložených informačních podkladech. Postery mohou být zaslány poštou na adresu: Ekocentrum PALETA, z. s., Štolbova 2874, 53002 Pardubice, nebo osobně doneseny na pobočky Ekocentra PALETA v Pardubicích, v Oucmanicích či v Chrudimi.

Zároveň ke každému projektu sepište abstrakt o rozsahu max. 150 slov. Abstrakt není součást posteru. Stručně v něm popište, o co v projektu šlo a čeho jste dosáhli. Neměl by obsahovat žádné jiné informace, než uvedené v posteru. Abstrakt odešlete též do 30. 6. 2022 přes formulář zde.

Více informací o hodnocení a vyhlášení výsledků a další informační podklady naleznete v přiložených souborech.

Ke stažení: Informacni_podklady_Zeleny_ParDoubek_2022.pdf, velikost: 1878 kB

Ke stažení: Zeleny_ParDoubek_2022_-_vyhlaseni_a_zadani.pdf, velikost: 1424 kB

Samoobslužné hry v NATURA PARKU

Přijďte si pohrát do NATURA PARKU od pátku 11.2. budou k dispozici 2 krátké samoobslužné hry pro děti a jejich rodiče. 

 

TAJEMNÝ NATURA PARK

Plňte úkoly, sbírejte informace a snad se Vám nakonec podaří odhalit malé tajemství - 40 minut skládaček, posunovaček, hledaček a trocha přemýšlení.

ZA PANÍ ZIMOU

Hra na kouzelníka a zvířátka v zimě. Hru na sníh a mráz a hlad, ale také na odvahu bojovat a na přežití. Kolem hodiny a půl se budeš procházet po budově i areálu Natura Parku a budeš přemýšlet, hledat stopy a plnit všemožné úkoly, abys pomohl zvířátkům, a nakonec snad potkáš i Paní Zimu. Třeba si i něco odneseš na památku.

Hry jsou samoobslužné, vše potřebné dostanete na infocentru Natura Parku, jsou určeny pro děti ve věku 5 – 10 let a doprovod (trochu textu).

Kurzy o změnách klimatu pro pedagogy a lektory 2022

Termíny v roce 2022:

 20.-22.5. 2022

9.-11.11. 2022

 Na kurzu se dozvíte, jak komunikovat s žáky o změně klimatu, a přitom je nestrašit ani nemoralizovat. Na vlastní kůži si vyzkoušíte všemožné hry, aktivity, pokusy a diskuse, které později budete moci využít při práci s dětmi. Získáte hlubší informační základ o dané problematice. Dostanete tipy na to jak se s žáky zapojit do ochrany klimatu...

Jelikož změny klimatu jsou globální a celospolečenské téma, je kurz určen pro všechny učitele a lektory nezávisle na tom, jaký předmět a na jakém stupni škol vyučují.

Cena: 2500 Kč (Zahrnuje stravu, ubytování, vzdělávací program. připravené materiály)

Přihlašovat se můžete na: oucmanice@paleta.cz

informační plakátek níže ke stažení

"Podpořeno Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP."

Ke stažení: Klimakurz_2022.pdf, velikost: 1161 kB

Metodika pro všechny

V roce 2021 proběhlo u nás v Paletě několik nových projektů. Jedná se o 2 nové dílny pro speciální školy a příměstský tábor pro sociálně ohrožené děti. Byla to pro nás velmi zajímavá a přínosná zkušenost a rádi se podělíme o naše nápady a způsob vedení jednotlivých aktivit. Dole pod článkem jsou dílny i tábor popsány v samostatných souborech, podle kterých je teoreticky možné tyto akce zrealizovat kdekoliv a kýmkoliv. V případě nejasností či zájmu o detaily se prosím ozvěte na ekocentrum@paleta.cz.

Podpořeno Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.

Ke stažení: Odpadova_dilna_Metodika.doc, velikost: 49 kB

Ke stažení: Vodni_dilna_Metodika.doc, velikost: 867 kB

Ke stažení: Primestsky_tabor_Metodika.doc, velikost: 4224 kB

Extra třída – Jak na přípravu a realizaci projektů s Vašimi žáky

Chcete podporovat podnikavé kompetence žáků, povzbudit aktivní občanství a samostatnost dětí? Chcete udělat něco pro své okolí, pro přírodu či obec? Pojďte do akce! Staňte se extra třídou!

Žáci, pod Vaším vedením, připraví a mohou realizovat vlastní malý projekt. Oporou programu je metodický portál www.extratrida.cz, který Vás a Vaše žáky provede krok za krokem přípravou projektového záměru. Ve školním roce 2023/2024 můžete navíc získat finanční podporu na realizaci vašeho záměru. Seminář je určen pro pedagogy ZŠ, SŠ a vychovatele, proběhne 18. září 2023 (9–13) v Ekocentru PALETA Pardubice (Štolbova 2874) a je zdarma, přihlašování je do 15. září zde. Více informací naleznete v příloze.

Seminář organizuje Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání.

Ke stažení: 2023-9-18-seminar-Extra-trida-SFZP-pardubice.pdf, velikost: 424 kB

Prodloužení otevírací doby

Od úterý 5. října 2021 prodlužujeme otevírací dobu Natura Parku, a to až do osmé hodiny večerní! Otevřeno tedy bude od 14. do 20. hodiny.

Akce pro všechny

Opět je to tady, vypadá to na pěkný závěr léta a my pro Vás máme nabídku akcí, kam můžete dorazit a spoutu si toho vyzkoušet a zažít, takže se těšíme.

Nová nabídka programů na letošní školní rok

V sekcích programů i zde pod článkem jsou k dispozici nové nabídky programů ke stažení ve formátu PDF.

Infocentrum Natura Parku hledá posilu!

Hledáme posilu do infocentra Natura Parku v Pardubicích!

Otevřeno je denně v čase 14 - 18, každý má svůj den v týdnu (nebo víc), případně může zaskakovat na směnu i v jiný den, když je potřeba. O prázdninách bude volných směn více, od září pravděpodobně méně.

Hledáme zletilou osobu s milým vystupováním, zájmem o přírodu a ekologii.

Zájemci, napište e-mail na sulcova@paleta.cz s pár informacemi o sobě a svých zkušenostech. Neformální výběrové řízení se bude konat v pondělí 12. 7. v průběhu dne.

 

Otevírací doba Natura Parku po Novém roce

Od 2. ledna máme otevřeno denně mezi 14. a 20. hodinou.

Výjimečné uzavření venkovních prostor Natura Parku

V úterý 29. června budou v Natura Parku veřejnosti přístupné pouze vnitřní prostory, do zahrady se nedostanete. Kávu na infocentru si ale dát můžete :-) 

Novinka v sortimentu naší kavárny - ručně vyráběné pralinky

Ke kávě, minerálce, vínu, nebo jen tak? Ochutnejte u nás ručně vyráběné pralinky. A jaké máme? Například s kávovou náplní, slaným karamelem, mandlemi a kokosem, arašídovým nugátem, jahodovou nebo s kešu v ruby čokoládě. Věříme, že si každý vybere tu svou pra(linko)vou 🙂

Nelze platit kartou

Vážení návštěvníci, pokud se v těchto dnech chystáte k nám do Natura Parku, vezměte si s sebou prosím peníze v hotovosti, bohužel u nás momentálně nelze platit kartou. Děkujeme za pochopení.

Podmínky pro účast na Odpoledni se zvířátky

Zájemci o nejbližší akci Odpoledne se zvířátky musí z důvodu omezení vyplývajících z vládního nařízení splnit následující podmínky:  

1) Rezervace – každá rodina, která se chystá na akci dorazit, si MUSÍ REZERVOVAT jeden ze čtyř termínů na emailu objednavky@paleta.cz. V jiném termínu nebo bez rezervace jim nebude umožněn vstup! Termíny nejbližší akci jsou 14:00 – 14:30, 14:30 – 15:00, 15:00 – 15:30 a 15:30 – 16:00 a jejich zaplnění bude oznámeno na stránkách www.paleta.cz a na Facebooku Ekocentra PALETA. Do emailu prosím uveďte počet osob (včetně malých dětí) a do předmětu napište ZVÍŘÁTKA.

2) Vláda – pak už Vám nic nebrání, pokud ovšem splňujete ještě tato vládní nařízení:

a) osoba absolvovala nejdéle před 7 dny RT-PCR vyšetření na přítomnost viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

b) osoba absolvovala nejdéle před 72 hodinami POC test na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 s negativním výsledkem, nebo

c) osoba byla očkována proti onemocnění COVID-19 a doloží, že

I. od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 22 dní, ale ne více než 90 dní, pokud nebyla aplikována druhá dávka,

II. od aplikace první dávky očkovací látky v případě dvoudávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 22 dní, ale ne více než 9 měsíců, pokud byla aplikována druhá dávka, nebo

III. od aplikace dávky očkovací látky v případě jednodávkového schématu podle SPC uplynulo nejméně 14 dní, ale ne více než 9 měsíců, nebo

d) osoba prodělala laboratorně potvrzené onemocnění COVID-19, uplynula u ní doba izolace podle platného mimořádného opatření Ministerstva zdravotnictví a od prvního pozitivního POC antigenního testu na přítomnost antigenu viru SARS CoV-2 nebo RT PCR testu na přítomnost viru SARS-CoV-2 neuplynulo více než 180 dní.

Storno – pokud nebudete moct z nějakého důvodu přijít, dejte nám to prosím vědět. Povoleno je velmi málo osob a místo Vás se může přihlásit ještě někdo jiný.

Děkujeme za toleranci. Jistě chápete, že si nemůžeme dovolit vše výše uvedené ignorovat.

AKCE PRO VEŘEJNOST - HURÁÁÁ

Konečně je to tady, zahrada je otevřená a my pro Vás máme nabídku akcí, kam už můžete dorazit a spoutu si toho vyzkoušet, sezení doma už bylo dost, takže se těšíme.

Natura Park opět otevírá!

20. května opět otevíráme Natura Park pro veřejnost! Přístupná bude zahrádka a expozice s možností zapůjčit si i naše samoobslužné sady. Prozatím pro Vás budeme k dispozici každý den mezi 14. a 18. hodinou. Těšíme se na Vás!

Kouzelný dalekohled - nová hra, tentokrát u Bohdanečského rybníka!

Jaro už je tu a s ním se vrací ptáci na rybníky. Pokud vyrazíte na výlet na ptačí pozorovatelnu na Bohdanečském rybníku, nezapomeňte si s sebou stáhnout do chytrého mobilu náš Kouzelný dalekohled!

Jedná se o dobrodružný příběh s rozhodováním. Děj příběhu i hra začínají na ptačí pozorovatelně. Vzdělávací příběh s ptačí tématikou si užijí dospělí i děti. Dětem, které nejsou zdatní čtenáři, bude třeba příběh předčítat (samostatně by to už mohlo zvládnout dítě ve 4. třídě, možná i zdatnější třeťák.) 

Přečtení příběhu a splnění úkolů zabere cca 1 - 2 hodiny - záleží na zdatnosti čtenáře a poctivosti plnění úkolů :-)

Pro nejjednodušší prohlížení hry se hodí stáhnout si do mobilu např. aplikaci PocketBook (čtečka knih, zdarma). S sebou se hodí papír a tužka a případně i hrací kostka a skutečný dalekohled. Časově neomezeno. Na konci příběhu čeká drobná odměna.

Tvorbu hry podpořil Státní fond životního prostředí. 

 

Ke stažení: Kouzelny_dalekohled_pro_mobil.pdf, velikost: 4261 kB

PŘÍMĚSTSKÝ TÁBOR EKOCENTRA č. 2 - OBSAZENO

Ekocentrum PALETA Vaše děti (děti musí mít hotovou 1. třídu ZŠ) zve na Příměstský tábor, který proběhne v termínu 9. – 13.8. v Pardubicích v Natura Parku (Štolbova 2874, Pardubice 53002) a který je zcela ZDARMA. V případě zájmu pošlete vyplněnou přihlášku na tutatis@email.cz.

POZOR! Tábor je hrazen z prostředků MŠMT a v případě nenaplnění kapacity bohužel NEPROBĚHNE. Nejpozději do 15. června definitivně potvrdíme, zda tábor bude nebo nebude.

PS: Existuje možnost realizace podobného tábora v chrudimské pobočce Ekocentra PALETA. Termín zatím hledáme, ale případné zájemce prosíme, aby nás kontaktovali na emailu lida.valaskova@seznam.cz

Ke stažení: PRIHLASKA_TABOR_02.pdf, velikost: 228 kB

Ke stažení: PROHLASENI_RODICU_TABOR.pdf, velikost: 109 kB

Příměstský tábor Ekocentra PALETA Chrudim

Ekocentrum PALETA Chrudim zve Vaše děti ve věku 7- 14 let na příměstský tábor.

Termín: 2. - 6. 8. 2021, cena: 1 600 Kč 

Tábor se bude konat na pobočce Ekocentra PALETA v areálu střední zemědělské školy (Poděbradova 842, Chrudim). K dispozici budeme mít prostory uvnitř i venku. Děti lze přivést mezi 7:00 a 8:00 a domů budou odcházet mezi 16:00 a 17:00. 

Co budeme podnikat? Společně vyrazíme na výlet do přírody i k vodě. Jednu noc přespíme pod širákem, opečeme si na ohni buřtíky. Zahrajeme si  ping pong, spoustu zajímavých her, upečeme si v peci placky. Budeme vyrábět a tvořit zajímavé věci. Také se vypravíme za včelařem, který nám poví zajímavosti ze života včel.

Děti budou mít zajištěnou celodenní stravu (svačina, oběd, svačina, včetně pitného režimu).

V případě dotazů volejte nebo pište vedoucímu tábora Ludmile Gregorové (tel: 724 689 632, lida.valaskova@seznam.cz).

Přihlášky na tábor jsou v příloze pod tímto článkem. Vyplněné je prosím pošlete do 30. června 2021

Těšíme se na společně strávený čas s Vašimi dětmi!

Ekocentrum PALETA je místním koordinátorem Kampaně obyčejného hrdinství

ZAPOJTE SE SPOLEČNĚ S NÁMI DO KAMPANĚ OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ!

Co to obnáší?

Po dobu jednoho týdne od 3. 5. do 9. 5. 2021 plníte Vámi vybrané výzvy, které zapisujete do deníčků, které máte k dispozici - stáhnete si je zde: https://ekoskola.cz/cz/ke-stazeni

Výzev je 9, jsou rozličné. Vaším úkolem při nich bude zasadit rostlinu (kytku, bylinu, strom,...), využívat ekodopravu (kolo, koloběžku,...), být více venku, udělat něco pro ostatní, zastavit letákovou epidemii, snížit spotřebu vody, jíst zdravě a ekologicky nebo si třeba užít den bez technických vymožeností. Splnit můžete všechny, nebo jen některé z nich. Kdo splní všechny výzvy, má od nás jako uznání a poděkování jeden volný vstup do Natura Parku pro celou partu (s možností si odměnu vybrat do konce září 2021)!

Po skončení tohoto týdne (tedy po 9. květnu, ovšem nejpozději do 20. května) nám vyplněné deníčky pošlete na ekocentrum@paleta.cz.

My Vaše odpovědi z deníčků zpracujeme a odešleme hlavnímu organizátorovi, kterým je vzdělávací centrum TEREZA, které kampaň vyhlásilo skrze jejich program Ekoškola.

Celkové vyhodnocení Vám pošleme. Díky výzvám si uvědomíme a pocítíme, že být hrdiny obyčejného života dává smysl!

Více informací o kampani naleznete zde: https://ekoskola.cz/cz/kampan-oh

HRA - MODRÁ PLANETA - prodlouženo do 31. května!

Pojďte si zahrát procházkovou hru na 60-90 minut, ve které jednomu zvláštnímu návštěvníkovi ukážete kus okolí Chrudimky v Pardubicích a pokusíte se nejen jeho, ale hlavně sebe přesvědčit, že naše planeta je v dobrých rukou.

Ideální pro děti 6 – 11 let a doprovod.

Hra je volně ke stažení zde pod článkem, jako HRA_DZ. pdf a pokud si ji stáhnete před budovou Natura Parku, kde také začíná, můžete hrát hned.

Pokud si ji stáhnete doma, můžete si napřed také VYTISKNOUT „ZÁPISNÍK A MAPA_DZ“ a vzít si něco na psaní. Není to ale nutné.

PŘEJEME PŘÍJEMNOU PROCHÁZKU

Pošlete prosím 3 fotky z průběhu plnění hry na email soutez@konep.cz do 31. května a budete zařazeni do slosování o věcné ceny. Do předmětu napište Den Země 2021. Pravidla soutěže naleznete na www.konep.cz.

Ke stažení: HRA_DZ.pdf, velikost: 5053 kB

Ke stažení: ZAPISNIK_DZ.pdf, velikost: 744 kB

Ke stažení: MAPA_DZ.pdf, velikost: 3917 kB

Specializační studium pro školní koordinátory EVVO 2021-2022

Specializační studium realizuje Středisko ekologické výchovy SEVER Horní Maršov ve spolupráci s Městským střediskem ekologické výchovy při ZOO Liberec DIVIZNA, Ekocentrem PALETA Pardubice a Sdružením středisek ekologické výchovy Pavučina za podpory Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje a je určeno zejména učitelům ZŠ a SŠ.

Jde o studium "výkonu specializované činnosti v oblasti environmentální výchovy“ dle § 9 vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků, v platném znění, které je předpokladem zařazení koordinátora do příslušné platové třídy a přiznání specializačního příplatku (a tedy i jeho odměňování).

Studium je prezenční v rozsahu 250 vyučovacích hodin. Zahajovací kurz proběhne ve dnech 16. – 20. srpna 2021 v DOTEKu v Horním Maršově (KH kraj). Během školního roku 2021 – 2022 proběhnou 4 tří až čtyřdenní semináře na dalších místech v Libereckém a Pardubickém kraji (listopad, leden, březen, květen), v létě 2022 se pak bude konat závěrečný kurz. Závěrečné zkoušky a obhajoby závěrečných prací proběhnou v září 2022.

Studium bude zakončeno obhajobou závěrečné písemné práce a závěrečnou zkouškou před komisí. Úspěšný absolvent specializačního studia získá osvědčení akreditované MŠMT.

Celkové náklady na studium (včetně ubytování a stravování) činí pro jednoho účastníka 42 000 Kč. Pardubický kraj poskytne vybraným pedagogům příspěvek na studium, takže vysílající škola, případně jednotlivý účastník, zaplatí účastnický poplatek 8 500 Kč a bude si hradit jízdné.

Zájemci o studium zašlete předběžnou přihlášku nejpozději do 15. května 2021 na adresu: ekocentrum@paleta.cz, do předmětu napište „přihláška do spec. studia“. Po uzávěrce 15. 5. budete vyrozuměni, zda jste do studia zařazeni, a bude Vám zaslána smlouva a faktura. Teprve po uhrazení poplatku a odevzdání příslušných vyplněných formulářů budete do studia řádně přijati.

Více informací a přihlášku naleznete v příloze.

Ke stažení: Přihláška (prihlaska_spec.studium_2021.doc), velikost: 107 kB

Ke stažení: Nabídka studia (Nabidka_spec.studia_Paleta.pdf), velikost: 258 kB

Příměstský tábor Ekocentra PALETA - OBSAZENO

Ekocentrum PALETA zve Vaše děti ve věku 7-11 let na příměstský tábor.

Termín - 23. - 27. 8. 2021

Tábor se bude konat převážně v areálu Natura Parku (Natura Park je naše budova a areál, Ekocentrum PALETA ho provozuje a užívá). Každý den své dítko přivedete mezi 7:30 a 8:30 a odvedete si ho mezi 15:30 a 16:30. Budou se o něj starat lektoři Ekocentra PALETA a dobrovolní asistenti, náplní tábora budou hry zaměřené na spolupráci, trocha řemesel, trocha sportovních aktivit, trocha přemýšlení například u simulačních her, trocha bádání, alespoň jeden větší výlet do blízkého okolí a hlavně jedno spaní venku pod širákem s opékáním buřtů. Všechno v duchu respektu k přírodě a životnímu prostředí.

Jíst se bude v na Karlovině ve fast foodu, svačiny budou dvě denně a obě si děti připraví samy v Natura Parku. K dispozici budou sprchy, kuchyňka a místnost s několika desítkami zvířátek (pokud nepočítáme pakobylky a strašilky).

Pokud váháte, můžete si promluvit s vedoucím tábora Ing. Ondřejem Zemanem (604174993, tutatis@email.cz) anebo se do našeho areálu přijďte podívat osobně. Všechno Vám rádi ukážeme.

Přihlášky jsou k dispozici na recepci Infocentra ve vstupu do Natura Parku nebo jako příloha pod článkem.

Vyplněné je potom pošlete nebo doneste osobně do 30. června 2021.

 

Děkujeme a budeme se těšit. 

Ke stažení: PRIHLASKA_NA_TABOR_2021.pdf, velikost: 24 kB

Ekocentrum PALETA zve do Oucmanic na Badatelský víkend

Kurz se koná o víkendu 9. - 11. dubna 2021 na pobytové pobočce v Oucmanicích, je určen učitelům ZŠ a SŠ, lektorům ekologické výchovy i volnočasovým pedagogům a je akreditován. Kurz povede zkušený lektor Martin Kříž z ekocentra Chaloupky.

Kurz vás provede celým badatelským cyklem, ukážeme vám, jak se s badatelstvím perou školy a jak to děti baví. Projdeme si problematiku terénní výuky, vyrobíme si jednoduché pomůcky a ukážeme si, jak své výzkumy prezentovat.

Cena je 2500 Kč včetně lektorného, ubytování a stravy. Akreditováno jako DVPP - vhodné do šablon škol i NNO (16 hodin). 

 • Přihlašování a informace o ubytování a stravě: oucmanice@paleta.cz, 733 156 218 (hlásit se můžete již teď)
 • Informace o programu: martin.kriz@chaloupky.cz, tel: 775 740 221

 

HARMONOGRAM KURZU:

pátek:

16-17 - PŘÍJEZD
17-19 - úvod do teorie badatelsky orientované výuky, význam BOV, význam výuky venku
19-20 - VEČEŘE
20-21 - pomůcky a vybavení pro otevřené BOV

sobota:

08-09 - SNÍDANĚ
09-12 - ukázka otevřeného bádání (motivace, téma, otázka, hypotéza, sestavení výzkumu)
12-13 - OBĚD
13-15 - vlastní výzkum
15-16 - SVAČINA
16-18 - prezentace výzkumů, grafické znázornění, věková specifika dětí
18-19 - VEČEŘE
19-20 - lupy a mikroskopy, výroba vlastní lupy 

neděle:

07:45-08:30 - SNÍDANĚ
08:30-10:30 - další typy BOV, krátká a dlouhodobá pozorování
10:30-12 - praktické ukázky badatelských aktivit z Ekocentra PALETA Oucmanice
12-13 - OBĚD a ukončení semináře

Ke stažení: badatelsky_vikend_info.pdf, velikost: 256 kB

PF 2021

Přejeme Vám krásné a klidné svátky!

Natura Park se pro veřejnost opět uzavírá

Z důvodu nařízení vlády bude Natura Park od 18. 12. pro veřejnost opět uzavřen. O znovuotevření Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Natura Park opět otevírá!

Milí přátelé, opět pro Vás otevíráme Natura Park! Můžete nás navštívit od 3. 12. denně mezi 14. a 18. hodinou. A vstupné je zdarma! Těšíme se na Vás!

Uvedená otevírací doba platí do 22. prosince (včetně), otevření přes svátky zatím ještě ladíme.

Konference EVVO 2020 pro Pardubický kraj - ONLINE!

Přinášíme Vám informace ohledně konání Krajské konference EVVO, která z důvodu koronavirové situace nemohla proběhnout v původním termínu dle původního scénáře. Vymysleli jsme pro Vás ale náhradní termín a náhradní řešení! Konference proběhne 26. listopadu od 13:30 do 16:30 online!

Můžete se těšit například na přednášku Učíme se venku od vzdělávacího centra TEREZA. Potřebují dnešní děti hraní a učení venku? Je kontakt s přírodou opravdu tak zásadní pro zdravý rozvoj dětí? Má v dnešní době smysl nechat děti venku volně si hrát nebo se učit? Neztrácí se tím drahocenný čas pro skutečný rozvoj dětí pod vedením učitele? Co o tom opravdu víme na základě vědeckých výzkumů a zkušeností? Co můžeme udělat, aby dnešní děti byly venku více? Během přednášky společně nahlédnete, jak se mění dětství dnešních dětí, jak z něj mizí čas venku, obyčejné hračky i jednoduché hry. Zmapujete vliv a dopady učení venku. Nahlédnete do škol, které již venku učí. Více najdete na webu www.ucimesevenku.cz. Všechny benefity učení venku jsou popsané v knize Tajemství školy za školou, která je volně ke stažení na www.ucimesevenku.cz/stahuji. A obzvlášť v dnešní podivné koronavirové době se ukazuje, že umět učit venku je veliká výhoda.

Dále v rámci konference proběhne prezentace nově vzniklého Ekocentra Stolístek a vyhlášení soutěže Zelený ParDoubek s prezentací nejlepších počinů.

Na online konferenci se neplatí žádný účastnický příspěvek. Podrobný harmonogram a technické podrobnosti k online připojení zašleme přihlášeným účastníkům týden před konanou konferencí.

Přihlašovat se můžete zde.

JEŽÍŠEK JE PAŠÁK - výtvarné pátrání po Ježíškovi

Ekocentrum Paleta vyhlašuje výtvarné pátrání po Ježíškovi. Stačí si představit Ježíška a jakoukoliv grafickou technikou ho ztvárnit na papír, potom vyfotit nebo oskenovat a poslat na jezisekpropaletu@seznam.cz spolu se jménem a věkem výtvarníka. Váš Ježíšek bude zveřejněn na www.paleta.cz a na Facebooku Ekocentra PALETA. Za odměnu pro Vás máme skvělou cenu, kterou dostanete před Štědrým dnem. Vaše dílo můžete posílat do 21. 12. 2020. Těšíme se, že konečně pohlédneme Ježíškovi do tváře!

Odkaz na Krajskou konferenci EVVO!

26. 11. proběhne Krajská konference EVVO - a v této podivné době proběhne samozřejmě online. Začátek konference byl stanoven na 13:30, předpokládaný konec na 16:30. Chcete se jí zúčastnit? Zde je odkaz: 

https://us02web.zoom.us/j/81671732044?pwd=d3JHVzUrMk15Y2dnb3kwdmtWclM1Zz09

Natura Park pro veřejnost uzavřen

Z důvodu nařízení vlády bude Natura Park od 14. 10. pro veřejnost uzavřen. O opětovném otevření Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení.

Krajská konference EVVO 2020 odložena!

S politováním oznamujeme, že Krajská konference EVVO z důvodu koronavirové situace neproběhne v plánovaném termínu 22. října. Situaci budeme nadále sledovat a do konce října se pokusíme vymyslet náhradní řešení.

Děkujeme za pochopení.

Natura Park bude pro veřejnost uzavřen - kromě kavárny!

Nařízení vlády se opět dotkla i Natura Parku - od pondělí 12. 10. 2020 bude s výjimkou kavárny pro veřejnost uzavřen. Nebude tedy možné projít si budovu ani zahradu, nepodíváte se na zvířátka ani si nepůjčíte samoobslužnou sadu. Kávu či čaj si u nás ale stále dát můžete!

O nadcházejícím víkendu budeme ještě fungovat v rámci možností normálně, uvedená omezení platí až od 12. října.

Krajská konference EVVO 2020 - spouštíme přihlašování!

Krajská konference EVVO se koná 22. října od 8:30 (prezence proběhne mezi 7:45 a 8:30) ve Skautském centru Vinice (K Vinici 2666).

Účastnický poplatek činí 200 Kč a bude hrazen na místě v den konání.

V případě změn (vzhledem k epidemiologické situaci) Vás budeme informovat emailem, informace budou též vyvěšeny na našich webových stránkách. Pokud budete mít jakékoliv dotazy, pište na email michaelacerna.mc@gmail.com.

Přihlašovat se můžete zde.

Anotace k jednotlivých dílnám naleznete v příloze.

Ke stažení: Konference_-_anotace.pdf, velikost: 62 kB

Krajská konference EVVO 2020

Krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje se koná ve čtvrtek 22. října 2020, ale pozor, na jiném místě! Tentokrát přesídlíme z ABC Klubu do pardubického Skautského centra Vinice (K Vinici 2666, Pardubice). S novými prostorami je spojen i nový formát konference. Prezence proběhne mezi 7:45 a 8:30, následovat bude úvodní slovo a vyhlášení soutěže Zelený ParDoubek. Poté proběhne společná přednáška Učíme se venku od organizace TEREZA. Po obědě se přesuneme do Natura Parku (Štolbova 2874, Pardubice), kde Vás čekají dílny určené pro MŠ i ZŠ. Předpokládaný konec je v 16:00. Přihlašování s podrobnějšími informacemi bude spuštěno v druhé polovině září na www.paleta.cz.

Programy EV od města Pardubice - zdarma

Vážení pedagogové,

Magistrát města Pardubice, odbor ŽP ve spolupráci s Ekocentrem PALETA opět vyhlašuje Kampaň na podporu odpovědnějšího chování vůči životnímu prostředí, která se bude týkat témat spojených s hospodařením s vodou a předcházení vzniku odpadů. Kampaň počítá s provedením programů EVVO lektory Ekocentra PALETA u Vás na škole, případně i v prostorách ekocentra. Programy budou hrazeny z finančních zdrojů MmP a celá akce by měla proběhnout do konce roku 2020, proto se prosím objednávejte co nejdříve.

Pokud by Vaše škola měla zájem, objednávejte se na objednavky@paleta.cz (termíny lze předběžně vybrat na stránkách www.paleta.cz pod záložkou Objednané programy). Nabídka platí pouze do vyčerpání finančních zdrojů.

Nabízené programy:

1. Stupeň ZŠ

Voda – o koloběhu vody a vlivu člověka na stav vody

Sucho – o hrozícím suchu, o opatřeních proti suchu

Nákupy s rozumem (pouze pro 3.-5. ročníky) – o předcházení vzniku odpadů

1. Stupeň ZŠ

Sucho - o hrozícím suchu, o opatřeních proti suchu

Nákupy s rozumem – o předcházení vzniku odpadů

Anotace programů najdete v příloze

Ke stažení: Kampaň_pro_ZS_2020_anotace.doc, velikost: 38 kB

Pardubické vínokoštování 2020 a otevírací doba

Pardubické vínokoštování se u nás koná již tuto sobotu, a to od 10 do 19 hodin.

V tento den bude Natura Park otevřen pouze pro účastníky akce, zároveň nebudou k zapůjčení samoobslužné sady. Děkujeme za pochopení a těšíme se na Vás!

Více informací zde v události na Facebooku.

Pardubické vínokoštování 2020

Druhý ročník Pardubického vínokoštování se uskuteční 25. července v prostředí Natura Parku na nábřeží Chrudimky. V podtitulu má slogan Festival malých vinařů, protože se zaměří převážně na rodinná vinařství. Návštěvníci mohou ochutnat vína z Vinařství Žerotín ze Strážnice, Vinařství Moravčík z Horních Věstonic, Vinařství Říha z Hrušek, Rajhradské Klášterní, Vinařství Pergen z Perné a mnohá další. Kromě toho budou k dispozici skvělá portugalská vína z několika vinařství. Pro řidiče bude nealko víno.

Samozřejmostí bude také občerstvení, budete si moci dát i oběd, kávu, čaj, limo, medové a další dobroty. Hrát bude cimbálková muzika Kobylka. Festival se koná od 10 do 19 hodin.

Vstupenky můžete zakoupit (do vyčerpání kapacity areálu - neváhejte!) na www.smsticket.cz nebo ve Vino-thé-ce v Pernštýnské ulici v Pardubicích.

Vstupné:

- Jednotlivci v předprodeji: 120 Kč

- Dvojice: 400 Kč v předprodeji včetně lahve v hodnotě 200 Kč dle vlastního výběru z několika vinařství.

- Jednotlivé vstupné na místě: 150 Kč.

Vstupné zahrnuje vstup do Natura Parku a degustační sklenku.

 

Otevírací doba Natura Parku o letních prázdninách

O letních prázdninách budeme mít otevřeno denně mezi 14. a 20. hodinou, a to i během červencových svátků! Těšíme se na Vás!

Srpnový termín příměstského tábora obsazen!

Srpnový termín příměstského tábora je obsazen - stále se ale můžete hlásit na termín v červenci: 27. - 31. 7. 2020. Ale pozor, přihlášky přijímáme jen do konce června!

Děkujeme za přízeň.

Ekocentrum PALETA pořádá dva příměstské tábory!

Ekocentrum PALETA zve Vaše děti ve věku 7-11 let na příměstské tábory v termínech:

 • 27. - 31. 7. 2020
 • 24. - 28. 8. 2020

Tábory se budou konat převážně v areálu Natura Parku (Natura Park je naše budova a areál, Ekocentrum PALETA ho provozuje a užívá). Každý den své dítko přivedete mezi 7:30 a 8:30 a odvedete si ho mezi 15:30 a 16:30. Budou se o něj starat lektoři Ekocentra PALETA a dobrovolní asistenti, náplní tábora budou hry zaměřené na spolupráci, trocha řemesel, trocha sportovních aktivit, trocha přemýšlení například u simulačních her, trocha bádání, alespoň jeden větší výlet do blízkého okolí a hlavně jedno spaní venku pod širákem s opékáním buřtů. Všechno v duchu respektu k přírodě a životnímu prostředí.

Jíst se bude v na Karlovině ve fast foodu, svačiny budou dvě denně a obě si děti připraví samy v Natura Parku. K dispozici budou sprchy, kuchyňka a místnost s několika desítkami zvířátek (pokud nepočítáme pakobylky a strašilky).

Pokud váháte, můžete si promluvit s vedoucím tábora Ing. Ondřejem Zemanem (604174993, tutatis@email.cz) anebo se do našeho areálu přijďte podívat osobně. Všechno Vám rádi ukážeme.

Přihlášky jsou k dispozici na recepci Infocentra ve vstupu do Natura Parku nebo jako příloha pod článkem. Vyplněné je potom pošlete nebo doneste osobně do 30. června 2020.

Děkujeme a budeme se těšit. 

Příběhy měsíční duhy - znovu až na podzim

Muzikoterapeutické pohádky Markéty Havlové uvedeme znovu až na podzim. Kdo má zakoupenou vstupenku, může ji využít na pohádku volného výběru kdykoliv. Děkujeme za pochopení.

OPĚT PRO VEŘEJNOST OTEVÍRÁME NATURA PARK!

Navštívit nás můžete od 25. května. A pozor, upravili jsme otevírací dobu - ve všední den pro vás otevřeme již v 10 hodin:

 • Pondělí až pátek: 10 - 20
 • Sobota, neděle: 14 - 20

Těšíme se na vás!

Ekocentrum PALETA vyhlašuje soutěž Zelený ParDoubek 2020

Ekocentrum PALETA, z.s., krajský koordinátor ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO) v Pardubickém kraji, vyhlašuje ve spolupráci s Pardubickým krajem již tradiční soutěž. Soutěž je určena koordinátorům EVVO nebo jiným zástupcům škol mateřských, základních a středních se sídlem v Pardubickém kraji. Školní koordinátoři EVVO s nejlepšími výsledky získají finanční odměnu. Vybrané školy s velmi dobrou úrovní environmentální výchovy získají certifikát.

Co vás letos čeká

Chceme navázat na minulý ročník této environmentální soutěže. I tentokrát je naší snahou, aby vám soutěžní dotazník pomohl zhodnotit, na jaké úrovni je environmentální výchova na vaší škole, a zároveň přinesl plodné podněty pro vaši práci. Letošní ročník se navíc ponese v duchu sdílení zkušeností. Dobře víme, že to, co pro EVVO na školách děláte, je často velmi zajímavé a na vysoké úrovni. Chtěli bychom tedy vaše zkušenosti předat ostatním a vám osobně zase chceme ukázat to nejlepší, co se děje na jiných školách. Součástí letošní soutěže proto bude i prezentace nebo poster, které budou v říjnu prezentovány na Krajské konferenci EVVO Pardubického kraje. Tento praktický výstup není povinný, ale bude v soutěži bodově vysoce hodnocen. Budou vyhrazeny i menší ceny pro toho, kdo by v celkovém bodovém hodnocení neuspěl, ale jeho prezentace by byla velmi kvalitní, inspirativní a užitečná pro ostatní.  Dotazníky i prezentace budou vyhodnoceny odbornou porotou.

Přihlášení a odevzdání výsledků

V soutěžním formuláři vyplníte přihlašovací údaje a soutěžní dotazník, vytvoříte prezentaci nebo poster, obojí vložíte jako zásilku na www.uschovna.cz a takto přes úschovnu zašlete na e-mail: zelenypardoubek@paleta.cz. Podrobné instrukce k vyplňování dotazníku i k prezentacím najdete přímo v soutěžním formuláři (viz přílohy). Odevzdávat je možné do 30. 6. 2020. V případě jakýchkoli dotazů se neváhejte zeptat na e-mailu: zelenypardoubek@paleta.cz.

Za tým Ekocentra PALETA přejí mnoho zdaru

Jan Tonda Půlpán a Míša Míkovcová

Deskové hry k zapůjčení na infocentru

Na infocentru Natura Parku si nově můžete zapůjčit různé deskové hry - stačí přijít a požádat o ně obsluhu. Některé z her jsou vhodné již pro děti od tří let!

V Natura Parku startuje nová samoobslužná hra - tentokrát se návštěvníci vydají ZA PANÍ ZIMOU

Pojď si zahrát krátkou hru na kouzelníka a zvířátka v zimě. Hru na sníh a mráz a hlad, ale také na odvahu bojovat a na přežití.

Kolem hodiny a půl se budeš procházet po budově i areálu Natura Parku a budeš přemýšlet, hledat stopy a plnit všemožné úkoly, abys pomohl zvířátkům, a nakonec snad potkáš i Paní Zimu. Třeba si i něco odneseš na památku.

Hra je určena pro děti ve věku 5 – 10 let a doprovod (návod obsahuje příběh a tedy i trochu textu) a odehrává se částečně v budově Natura Parku a částečně venku v areálu. Lze hrát i za tmy, ale v tom případě by se hodila lampička alespoň na telefonu. Celá hra je samoobslužná, vše potřebné je v brašně, kterou dostanete na infocentru Natura Parku, a začíná 14. ledna.

KRÁTKÁ HRA NA HRDINY UKONČENA

POZOR - KRÁTKÁ HRA NA HRDINY BYLA UKONČENA. Ale nebojte se, již brzy pro vás bude připravená hra nová!

PF 2020

Vánoční otevírací doba Natura Parku

Pozor, během vánočních prázdnin máme upravenou otevírací dobu! Do 23. prosince bude otevřeno tak, jak jste zvyklí, tedy od 14 do 20 hodin. Mezi 25. a 30. prosincem bude otevírací doba zkrácená, zavítat k nám můžete mezi 14. a 18. hodinou. A na Štědrý den, na silvestra a na Nový rok budeme mít zavřeno. Přejeme Vám klidné a šťastné Vánoce!

Výroba svíček z včelího vosku - každý den v Natura Parku

Přijďte si k nám kdykoliv během otevírací doby Natura Parku vyrobit svíčku z včelího vosku - předvánoční tvoření odbourá stres a svíčka může být navíc krásným vánočním dárkem! :-) Cena: 20 Kč/ks.

Proběhla Krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje 2019

24. října 2019 uspořádal krajský koordinátor environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty (EVVO) Ekocentrum PALETA, z. s., ve spolupráci s Pardubickým krajem 19. ročník Krajské konference EVVO Pardubického kraje. Akce se konala v pardubickém ABC Klubu a v Natura Parku a byla zároveň školením koordinátorů EVVO.

Konference se zúčastnilo celkem 77 hostů, z čehož většinu tvořili školští koordinátoři EVVO z mateřských a základních škol. 

Během dopoledních prezentací se účastníci dozvěděli o aktuální situaci EVVO v Pardubickém kraji a ČR, grantových programech a dalších zdrojích financování EVVO. Dále byly představeny zajímavé projekty: M.R.K.E.V., Mrkvička (Metodika a realizace komplexní ekologické výchovy - celostátní programy pro MŠ, ZŠ a SŠ realizované sítí středisek ekologické výchovy Pavučina), Paleta přírodně stavebních technologií (o záchraně učebny Domeček, její rekonstrukci a přeměně v ukázkovou ekologickou stavbu) – o těchto projektech pohovořil ředitel Ekocentra PALETA Miroslav Míkovec. Ten zároveň vyhlásil nový ročník soutěže Zelený ParDoubek. Interaktivní vzdělávání o vodě kolem nás aneb Jak popularizovat toto rychle rostoucí téma a přitom nestrašit katastrofickými scénáři vysvětlil Ondřej Rychecký (Rhyme, z. s.) a Jak učit o změnách klimatu poradil Jakub Vebr (Středisko ekologické výchovy SEVER). V závěru lektorka Ekocentra PALETA Michaela Míkovcová seznámila účastníky s projektem Vzdělávací programy na lokalitách NATURA 2000.

Po obědě následovaly v Natura Parku, budově Ekocentra PALETA s interaktivní expozicí o soustavě Natura 2000, tři praktické dílny a semináře: Jak se žije v Podnebíně, Vycházka do Bubeníkových sadů, H2Ospodař - interaktivní popularizace o (nejen) pitné vodě. Všichni zúčastnění si tak domů odnesli nejen certifikát, ale jistě také spoustu přínosných informací.

Akce byla akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje 2019

PŘIHLAŠOVÁNÍ NA KRAJSKOU KONFERENCI EVVO SPUŠTĚNO!

Vážení pedagogové a lektoři EVVO,

spustili jsme přihlašování na Krajskou konferenci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje, která se uskuteční 24. října 2019 v pardubickém ABC Klubu a v Natura Parku. Podrobnosti a seznam dílen naleznete v příloze. Přihlašovat se můžete do 21. října do 13:00 na www.paleta.cz (vlevo v sekci "Krajský koordinátor EVVO - Přihlašování na akce").

PŘÍKLADY DOBRÉ PRAXE – Povedlo se Vám při práci něco, o co byste se chtěli podělit s ostatními a inspirovat je? Nabízíme Vám k tomu prostor na konferenci! Příspěvek by měl být v rozsahu cca 10 minut. Pokud Vás nabídka zaujala, hlaste se do 11. 10. 2019 na sulcova@paleta.cz. Účast na konferenci pro prezentující je bezplatná.

Ke stažení: Konference_plakat_2019.pdf, velikost: 1517 kB

Ekocentrum PALETA, z. s., pracoviště Oucmanice hledá lektora

Hlavní náplň práce:

 • tvorba, příprava a realizace denních i pobytových výukových programů environmentální výchovy pro mateřské, základní a střední školy,
 • příprava a realizace vzdělávacích akcí pro veřejnost, letních táborů a dalších projektů,
 • administrace a realizace vzdělávacích projektů, spolupráce a komunikace se školami,
 • tvorba metodických materiálů a výukových pomůcek.

Požadujeme:

 • chuť pracovat s dětmi, žáky a studenty,
 • VŠ nebo minimálně vyšší odborné vzdělání (pedagogický nebo přírodovědný směr výhodou),
 • časová flexibilita ,
 • kreativita, samostatnost, zodpovědnost a ochota se dále vzdělávat,
 • schopnost analytického myšlení a týmové spolupráce,
 • uživatelská znalost práce na PC. 

Uvítáme:

 • pedagogická/lektorská praxe v mimoškolních aktivitách (vedení kroužků, dětských oddílů, zážitková pedagogika apod.),
 • přehled v problematice ochrany přírody a životního prostředí.

Nabízíme:

 • velmi pestrou, kreativní i akční práci z velké části na čerstvém vzduchu,
 • možnost realizovat vaše vlastní nápady a dovednosti,
 • plný nebo částečný pracovní úvazek,
 • mzdové rozpětí: 20 000 Kč – 23 000 Kč / měsíc,
 • předpokládaný nástup: 1. ledna 2020 (nebo na dohodě).

V případě zájmu zašlete životopis a krátký motivační dopis do 19. 11. 2019 na adresu ekocentrum@paleta.cz; do předmětu uveďte „VŘ lektor“.  Vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru, který se uskuteční ve dnech 21. – 22. 11.  2019 v Oucmanicích.

Ke stažení: lektor_inzerat_(2).pdf, velikost: 540 kB

Osobnostně sociální rozvoj pedagogů – psychohygiena pomocí MUZIKOTERAPIE na Paletě

Termíny: 14. 10. 2019 a 20. 1. 2020

Seminář především pro pedagogy MŠ přináší základní informace o významu aktivního i pasivního odpočinku, jeho vliv na vyrovnanost osobnosti  pedagoga a v neposlední řadě na jeho pracovní výkon. Jedním z nástrojů psychohygieny, které můžeme k nabrání  sil použít, je muzikoterapie. Vede Mgr. Markéta Havlová. Přihlášení na kreuzmannova@alkion.cz, 778 012 983. Více informací v příloze a na www.alkion.cz.

Ke stažení: Muzikoterapie_-_LETAKnovy.pdf, velikost: 967 kB

Sucho v krajině - ještě pár dní je možné zasílat příspěvky do fotografické soutěže!

Soutěžní fotografie lze zasílat do 30. září!

Soutěž má dvě věkové kategorie: do 17 let a od 18 let.

Pravidla:

 • každý účastník může zaslat maximálně 5 fotografií,
 • velikost fotografie: minimálně 5 MB,
 • rozměr kratší strany fotografie: minimálně 2000 pixelů,
 • formát: jpg.

Příspěvky zasílejte prostřednictvím www.uschovna.cz na adresu hlavackova@paleta.cz.

Přihlášením do soutěže souhlasíte se zveřejněním soutěžního snímku, jména a věku.

POSLEDNÍ MOŽNOST VYZKOUŠET SI V PRAXI PŘÍRODNÍ STAVITELSTVÍ!

Čtvrtý a poslední oficiální workshop přírodního stavění je sice za námi, ale práce na domečku ještě nejsou úplně hotové. Vyhlašujeme tedy ještě jeden víkendový workshop, a to 28. a 29. září (oba dny 9:00 - 17:00)! Nedokončené jsou ještě 3 různé stěny, k vyzkoušení tedy je pořád ještě pěkná a různorodá nabídka prací - nepálené cihly, špalíko-hliněná stěna, spárování roubenky, hliněný štuk... a nakonec úklid :-) Když nám dáte svou účast vědět nejpozději 2 dny předem (nejlépe na ekocentrum@paleta.cz), zajistíme vám i oběd a svačinky. Pokud přijít nemůžete, pomozte nám alespoň tuto informaci rozšířit mezi co nejvíce lidí. Děkujeme!

Nová KRÁTKÁ HRA NA HRDINY v Natura Parku!

Stačí přijít, půjčit si brašnu s pomůckami a ilustrovaným návodem a boj o záchranu zničené země může začít. Kdo to zkusí, bude potřebovat odvahu i sílu, rychlost i bystrý rozum, 60-90 minut času a trochu představivosti, ale nejspíš nebude litovat. Hra je určena pro děti od 5 do 10 let a jejich doprovod. Cena za půjčení brašny je 50 Kč.

Domeček Ekocentra PALETA - jak to s ním aktuálně vypadá?

Přinášíme zprávy o aktuálním stavu našeho domečku. Střecha byla opravena, domeček zachráněn a dokonce se nám podařilo rozjet i slibovanou přeměnu v ukázkovou ekologickou stavbu! Díky projektu Paleta přírodně - stavebních technologií začíná domeček získávat novou tvář. Každá z jeho osmi stěn se upravuje jinou přírodně - stavební technologií: bude tam například stěna hliněná, slaměná, hliněno-špalíková, roubená nebo konopná. Naplánované byly 4 přednášky a 4 workshopy, tři z toho již proběhly, ty poslední nás čekají tento pátek a sobotu - na programu bude tentokrát téma konopných staveb. V pátek proběhne přednáška s odborníkem, v sobotu workshop na domečku. Co takhle přijet okouknout hotovou střechu a podívat se, jak se klube nový domečkový kabátek? A rovnou se něco nového i naučit? Přespolní (i místní) mohou z pátka na sobotu na Paletě přespat - vlastní spacáky s sebou! Akce jsou zdarma, na workshop je nutné se předem přihlásit.

Více informací zde na webu v sekci Akce nebo na Facebooku:

Přednáškaudálost zde

Workshopudálost zde

P. S. Exteriér se mění, interiér zůstává tak, jak ho znáte :-)

Natura Park pro veřejnost uzavřen

Vážení návštěvníci,

z důvodu nařízení vlády je Natura Park pro veřejnost uzavřen a všechny naplánované akce zrušeny - uvedené platí do odvolání. O případných změnách Vás budeme informovat.

Omlouváme se a děkujeme za pochopení.

V pardubickém Natura Parku se návštěvníci setkají s netopýry

Evropští netopýři patří mezi nejvíce ohrožené skupiny živočichů. Každý z nás však může alespoň částečně napomoci jejich ochraně, pokud budeme vědět, jak na to. K poznání netopýrů a jejich způsobu života slouží Mezinárodní noci pro netopýry, které se každoročně konají na přelomu srpna a září. A jedna taková proběhne 7. září v pardubickém Natura Parku.

Mezinárodní (dříve Evropské) noci pro netopýry se v České republice konají od roku 1997, letos tedy probíhá již 23. ročník. Po celé republice se v roce 2019 pořádá celkem 53 oficiálních akcí. Jednu z nich má společně s Českou společností pro ochranu netopýrů na starosti pardubické Ekocentrum PALETA. Již druhý ročník tamější Netopýří noci proběhne v Natura Parku 7. září 2019.

Akce bude rozdělena na dvě části - ta první, dřívější, je určena především rodinám s dětmi. Od 18:00 budou připravené tvořivé dílny (potisk textilu netopýřími motivy, netopýří vystřihovánky), od 19:00 proběhne přednáška o netopýrech, od 20:00 se pak všichni společně s odborníkem vydají za netopýry do přírody. Druhá část akce, od 21:30, počítá spíše s dospělými návštěvníky. Začne se vycházkou do přírody, na ni pak dle zájmu naváže ještě přednáška. 

Návštěvníci se seznámí se způsobem života těchto našich jediných aktivně létajících savců, zjistí, jak je možné, že jsou schopni se ve tmě orientovat, zda nám mohou být užiteční a jak jim můžeme pomoci. Představeny budou i různé metody výzkumu, například odchyt do sítí a sledování pomocí ultrazvukového detektoru. A možná bude na ukázku i nějaký ten živý netopýr!

Doplňkem k akci bude výstava prací žáků výtvarného oboru ZUŠ Pardubice - Polabiny a ZUŠ Přelouč s názvem – jak jinak – Netopýři. Jan Vojtíšek, vyučující výtvarného oboru, věří, že se netopýři vydařili nejen "matce přírodě", ale také jeho žákům. Výstava potrvá do 30. září.

Akce se koná za každého počasí. Návštěvníkům doporučujeme vzít si s sebou teplejší oblečení a baterku.

 

Výjimečná úprava otevírací doby!

Pozor, výjimečná úprava otevírací doby - ve středu 24.7. budeme otevírat až v 14:30! Děkujeme za pochopení.

Nová zábava v Natura Parku - minisada pomůcek pro ty, co mají méně času

Uvažovali jste o návštěvě Natura Parku, ale nevíte, jestli to Vaše dítě zaujme? Zároveň máte málo času a chcete ho strávit smysluplně? Právě pro Vás jsme připravili balíček obsahující USB mikroskop (s návodem), tablet (na kterém se obraz zobrazí) a úplně základní pomůcky pro lov drobných vodních živočichů (u nás v jezírku). Za 50 Kč si vše půjčíte a dál je to na Vás, zkoumat lze cokoliv.

Permanentka do Natura Parku? Ano!

Na prázdniny jsme pro vás připravili permanentku do Natura Parku! Neomezený počet vstupů pro 2 dospělé a 3 děti, v ceně je navíc 1x zapůjčení samoobslužné sady pomůcek a 2x káva dle vlastního výběru. Pořídíte ji na infocentru Natura Parku za 380 Kč. Permanentka je přenosná, jednou tedy mohou s dětmi dorazit rodiče, podruhé zase třeba babička s dědou. Platnost 2 měsíce.

Přinášíme vám pár fotek jako připomenutí Svatojánské noci!

Svatojánskou noc jsme oslavili 22. června. Podívejte se, jak jsme si ji společně užili!

Otevírací doba Natura Parku o letních prázdninách

I o prázdninách máme otevřeno tak, jak jste zvyklí. Denně nás můžete navštívit mezi 14. a 20. hodinou. A platí to i pro svátky!

Blíží se Svatojánská noc

Svatojánská noc, předvečer svátku svatého Jana Křtitele, bude sice až v neděli, v Ekocentru PALETA ji ale oslavíme o den dříve. Akce vhodná pro celou rodinu se koná v sobotu 22. června od 16 hodin v areálu Natura Parku.

Těšit se můžete na nejrůznější workshopy. Vyrobíte si škapulíře, víly z ovčí vlny, bylinkový sirup či macerát, koktejl vůní nebo lampion na vodu. Některá stanoviště budou samoobslužná, u jiných Vám pomůže lektor - obavy, že to nezvládnete, tedy nechte doma. Čas pro vyrábění bude od 16:00 do 18:30.

V průběhu odpoledne bude možnost vyzkoušet si akrojógu. Jedná se o partnerskou akrobacii, která Vás určitě nadchne. Můžete si vyzkoušet jednoduché i složitější cviky posilující a protahující tělo a hlavně prohlubující důvěru v sebe a ve Vašeho partnera. Základy jsou vhodné opravdu pro každého. Nutný je pouze sportovní oděv (neberte si sukni, některé pozice jsou i hlavou dolů), nejlepší jsou legíny nebo pružné kalhoty a tričko.

Děti se mohou těšit na muzikoterapeutickou pohádku s názvem Dračí mládě. „Muzikoterapie ve spojení s příběhem učí děti naslouchání a odpočinku, který je v dnešní době tolik potřebný,“ říká Markéta Havlová, autorka příběhu, speciální pedagog a muzikoterapeut. Začátek je naplánován na 18. hodinu.

V 19 hodin se děti vydají na dobrodružnou Cestu za pokladem. A co by to bylo za Svatojánskou noc bez ohně? Oheň samozřejmě bude! Kytary a další hudební nástroje s sebou!

K dodržování pitného režimu poslouží místní infocentrum, kde bude k zakoupení káva, čaj, limonáda, pivo, víno, cider či medovina (a voda tam z kohoutku samozřejmě také teče). O jídlo se musí návštěvníci postarat sami – pojďme si společně zpříjemnit odpoledne a donesme každý něco na ochutnávku ze své zahrádky či kuchyně! A pokud chcete na ohni opékat buřty či lilky, přineste si je také. 

O půlnoci vyrazíme na sběr půlnočního kvítí. A kdo se bude chtít zdržet až do rána, může, „milion hvězdičkový hotel“ v zahradě bude k dispozici, stejně tak domeček s opravenou střechou, jen spacák a karimatku musíte mít vlastní. Těšíme se na Vás!

Pozor, vzhledem k uzavření cyklostezky na levém břehu Chrudimky je Natura Park přístupný pouze ze Štolbovy ulice. V případě špatného počasí bude akce trvat max. do 22. hodiny.

Paleta přírodně - stavebních technologií: rozjíždíme práce na domečku!

V centru Pardubic vzniká ukázková ekologická stavba, která představí různé přírodně – stavební technologie. Ekocentrum PALETA totiž rekonstruuje svůj zahradní domeček sloužící jako učebna ekovýchovných programů. V rámci rekonstrukce proběhnou tematické přednášky a workshopy pro veřejnost. 

Termíny a témata jednotlivých akcí:

 • 28. 6. Stavby ze slaměných balíků (přednáška)
 • 29. 6. Stavba slaměné a hliněné stěny (workshop)
 • 19. 7. Hliněné stavitelství (přednáška)
 • 20. 7. Hliněné omítky, hliněná malta, nepálené cihly, dusaná hliněná stěna (workshop)
 • 23. 8. Přírodní stavební materiály (přednáška)
 • 24. 8. Roubená stěna, stěna z nepálených cihel, hliněno – špalíková stěna, přírodní izolační materiály (workshop)
 • 13. 9. Konopné stavby (přednáška)
 • 14. 9. Stěna z konopného betonu, hliněné štukování, hliněno – špalíková stěna (workshop)

Podrobné informace k první přednášce a prvnímu workshopu naleznete vpravo v sekci "Připravované akce", podrobnosti k dalším akcím budou postupně přidávány. Akce jsou "baby friendly". Na workshopy je nutno hlásit se nejpozději 3 dny předem na ekocentrum@paleta.cz nebo 606581866 (kapacita omezena).

Ztížený přístup do Natura Parku

Milí příznivci Natura Parku, následující asi dva měsíce bude zavřená stezka po levém břehu Chrudimky a tak je přístup k nám možný pouze po schodišti ze Štolbovy ulice.

Provoz Natura Parku tím není nijak omezen, máme otevřeno denně 14-20h.

Ekocentrum PALETA vyhlašuje fotografickou soutěž na téma Sucho v krajině

Soutěž má dvě věkové kategorie: do 17 let a od 18 let.

Pravidla:

 • každý účastník může zaslat maximálně 5 fotografií,
 • velikost fotografie: minimálně 5 MB,
 • rozměr kratší strany fotografie: minimálně 2000 pixelů,
 • formát: jpg.

 

Příspěvky zasílejte prostřednictvím www.uschovna.cz na adresu hlavackova@paleta.cz.

Fotografie přijímáme do 30. září, o vítězích bude poté rozhodovat veřejnost i odborná porota. Vyhlášení vítězů proběhne na vernisáži 5. listopadu 2019.

Přihlášením do soutěže souhlasíte se zveřejněním soutěžního snímku, jména a věku.

Olympijský Natura Park - prodlouženo do pátku 31. května!

Netradiční sportování pro celou rodinu. Budete ve šplhu lepší než veverka? Skočíte dál než kuňka? Utečete před pavoukem? Nakrmíte mláďata jako ledňáček? Předběhnete zajíce? Zvládnete to, co rorýs? Aktivity jsou samoobslužné, můžete tedy přijít kdykoliv během otevírací doby. 

Přijďte si s dětmi trochu zasportovat a porovnat svoje výkony se zvířátky - originální medaile za to stojí!

Kapacita příměstského tábora naplněna

Kapacita příměstského tábora Ekocentra PALETA je naplněna a další účastníky již nepřijímáme. Děkujeme za zájem!

Otevírací doba Natura Parku během květnových svátků

I během květnových svátků pro Vás máme otevřeno - a to podle běžné otevírací doby!

Malá výstava ke Dni Země

Ekocentrum PALETA Vás zve na Malou výstavu ke Dni Země instalovanou v areálu Natura Parku. Výstava, která je tvořena kopiemi koláží dětí ze ZŠ Svítkov, se tematicky opírá o hlavní problémy planety Země a děti měly za úkol tyto problémy ztvárnit. Jak se s tím popraly, posuďte sami. 

Součástí výstavy je i informace o tzv. ekologické stopě, jejíž hodnotu pro svůj vlastní životní styl si můžete spočítat buď pomocí dotazníku, nebo pomocí originální váhy v interiéru Natura Parku.

Velikonoční otevírací doba

Natura Park bude mít otevřeno i přes Velikonoce, denně mezi 14. a 20. hodinou, a to včetně Velikonočního pondělí. Těšíme se na Vás.

Pečení v peci - akce na chrudimské pobočce Ekocentra PALETA

Nejen Ekocetrum PALETA Pardubice pořádá akce pro veřejnost. Tentokrát pro Vás máme pozvánku na akci, která se koná na naší pobočce v Chrudimi: PEČENÍ V PECI

Datum: 26. 4. 2019

Čas: 16-18

Místo: Areál Střední školy zemědělské a VOŠ Chrudim, Poděbradova 842, Chrudim

Společně si vyrobíme těsto na obilnou placku, upečeme ji a pochutnáme si :-)

Vstup zdarma.

Činnost pobočky Chrudim probíhá s podporou města Chrudim.

Střechu Ekocentra Paleta pomáhá opravit sbírka i utajený dobrovolník - článek Českého rozhlasu Pardubice

Práci na našem domečku zdokumentoval i Český rozhlas Pardubice. Přečíst si článek a poslechnout reportáž můžete zde.

Nový ročník Specializačního studia pro školní koordinátory EVVO zaměřený na pedagogy MŠ

Specializační studium realizuje  Středisko ekologické výchovy  SEVER  ve spolupráci s  Městským střediskem ekologické výchovy při ZOO Liberec  DIVIZNA a Ekocentrem PALETA Pardubice za podpory Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje.

Studium je realizováno prezenční formou a zahrnuje 250 hodin přímé výuky. Proběhne ve dvou pětidenních a čtyřech čtyřdenních blocích a  bude zakončeno obhajobou závěrečné písemné práce a závěrečnou zkouškou před komisí. Úspěšný absolvent specializačního studia získá osvědčení akreditované MŠMT. Studium je předpokladem zařazení koordinátora do příslušné platové třídy a přiznání specializačního příplatku.

Důraz je kladen na osvojování si aktivních metod a forem vzdělávání, rozvoj kritického a tvořivého myšlení ve výuce a uvádění příkladů dobré praxe. Cílem je úzké propojení odbornosti s praxí a využitelnost předávaných námětů a informací ve školách účastníků. V rámci specializačního studia účastníci navštíví i jiná střediska ekologické výchovy, MŠ zabývající se environmentální výchovou a prostřednictvím terénní exkurze i přírodně zajímavé lokality.

Zájemci o studium, hlaste se obratem (nejpozději do 15. 4. 2019)  na adresu: ekocentrum@paleta.cz,  do předmětu napište „přihláška do spec. studia“ a přiložte vyplněnou přihlášku.

Více informací, podrobný harmonogram a přihlášku naleznete v příloze.

Ke stažení: Nabidka_specializacniho_studia_pro_MS_2019-2020.pdf, velikost: 564 kB

Ke stažení: Prihlaska_specializacni_studium.doc, velikost: 96 kB

Opravujeme střechu domečku!

Pozor, pozor! Horké novinky ohledně domečku! Oprava střechy, na kterou jsme díky vám sehnali peníze, proběhne v v týdnu od 25. do 29. března! 

Zároveň bychom chtěli veřejnost upozornit na možný hluk, který s opravami bude souviset, a dopředu se za něj omluvit.

Ekocentrum PALETA hledá dobrovolníky na pomoc při akcích

Jedná se především o tyto akce:

Velikonoční dílny - pomoc při dopoledních výtvarných dílničkách pro děti z MŠ a 1. st. ZŠ 

 • 10. - 12. 4. 2019 (Natura Park Pardubice, 8 - 12h) 
 • 15. - 17. 4. 2019 (Natura Park Pardubice, 8 - 12h)

Dny Země - pomoc na stanovištích pro děti a rodiče, výtvarné a ekologické aktivity 

 • 24. 4. 2019 (MŠ Erno Košťála Pardubice - Dubina, 14 – 17h) 
 • 25. 4. 2019 (Prachovice, 6 – 15h, odvoz  z/do Pardubic zajištěn) 

Příměstský tábor – asistence vedoucím při aktivitách s dětmi v klidném a příjemném přírodním prostřední (hry, vyrábění, pomoc dětem při jídle, s doprovodem na oběd aj.) 

 • 22. – 26. 7. 2019 (Natura Park Pardubice, denně 7:30-16:30 nebo dle domluvy) 
 • 19. – 23. 8. 2019 (Natura Park Pardubice, denně 7:30-16:30 nebo dle domluvy)

Jako dobrovolníci nám můžete pomoci také mimo akce pro veřejnost a to s údržbou areálu Natura Parku, s přípravami a později i s provedením environmentálních programů pro školní kolektivy a se spoustou dalších činností. Vaše pomoc bude vítána a v případě akcí pro veřejnost je vlastně nezbytná pro plnohodnotný průběh akcí. 

Požadujeme:

 • věk nad 15 let;
 • pozitivní přístup k ekologii;
 • kladný vztah k dětem.

Nabízíme:

 • možnost získání zkušeností při práci s dětmi a veřejností;
 • podporu ze strany pracovníků Ekocentra Paleta;
 • potvrzení o dobrovolnictví (praxe pro účely studia nebo uplatnění na trhu práce) a výstupní hodnocení spolupráce;
 • pojištění dobrovolníka Dobrovolnickým centrem KONEP v rámci smlouvy o dobrovolnické službě;
 • kontakt a péče koordinátora dobrovolníků, možnost pravidelných intervizí a supervizí.

Dobrovolník je součástí přátelského týmu a doplňuje práci profesionálů. Osvojí si nové informace týkající se environmentální výchovy, získá náhled na fungování neziskových organizací.  Rádi Vás přivítáme!

Kontakty:

Ing. Lucie Křivková, koordinátorka Dobrovolnického centra KONEP

Koalice nevládek Pardubicka, z. s., Klášterní 54, 530 02  Pardubice

e-mail: krivkova@konep.cz, tel.:  775 551 412, www.konep.cz

 

Ke stažení: Paleta_akce_2019.pdf, velikost: 621 kB

Letní příměstský tábor Ekocentra PALETA 2019

19. 8. 2019 začíná v budově Natura parku letní příměstský tábor Ekocentra PALETA, jehož hlavním tématem a cílem je, aby si to všichni (i rodiče) užili. Přihláška ke stažení v příloze.

Ke stažení: PRIHLASKA_NA_TABOR_2019.pdf, velikost: 531 kB

Novinka v sortimentu infocentra Natura parku - káva bez kofeinu

Dali jsme na Vaše četné prosby a přidali do naší nabídky kávu bez kofeinu. A můžeme Vám z ní připravit i bezkofeinové cappuccino nebo latte! Mimochodem, chutná skvěle!

Seznam akcí pro veřejnost 2019

Připravili jsme pro Vás seznam akcí pro veřejnost naplánovaných do června 2019. Seznam bude průběžně aktualizován, akcí tedy očekávejte ještě mnohem více!

Ke stažení: Akce_2019.pdf, velikost: 268 kB

Otevírací doba Natura parku o pololetních a jarních prázdninách

I o pololetních a jarních prázdninách nás můžete navštívit - otevřeno bude každý den kromě čtvrtka. Těšíme se na vás!

Ekocentrum PALETA, z. s., pracoviště Pardubice, hledá lektora environmentálních vzdělávacích programů

Hlavní náplň práce:

 • tvorba, příprava a realizace denních výukových programů pro mateřské, základní a střední školy 
 • tvorba, příprava a realizace vzdělávacích akcí pro veřejnost, letních táborů a dalších projektů Ekocentra PALETA
 • administrace a realizace vzdělávacích projektů, spolupráce a komunikace se školami
 • tvorba metodických materiálů
 • další provozní a organizační činnosti (péče o domácí zvířata, práce na zahradě atd.)

Požadujeme:

 • chuť pracovat s dětmi, žáky a studenty
 • VŠ nebo minimálně vyšší odborné vzdělání (pedagogický nebo přírodovědný směr výhodou)
 • schopnost analytického myšlení a týmové spolupráce
 • kreativita, samostatnost, zodpovědnost a ochota se dále vzdělávat
 • uživatelská znalost práce na PC

Uvítáme:

 • pedagogickou praxi nebo (lektorskou) praxi v mimoškolních aktivitách (vedení kroužků, dětských oddílů, zážitková pedagogika apod.)
 • přehled v problematice ochrany přírody a životního prostředí

Další informace:

 • místo výkonu práce: Pardubice 
 • předpokládaný nástup: dle dohody, nejdéle 1. března 2019
 • úvazek:0,5 – 0,75
 • mzdové rozpětí: 18 000 Kč – 22 000 Kč / plný úvazek 

V případě zájmu zašlete životopis a krátký motivační dopis do 20. 1. 2019 na adresu ekocentrum@paleta.cz; do předmětu uveďte „VŘ lektor“. Vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru, který se uskuteční ve dnech 23. – 24. 1. 2019 v Pardubicích. 

Ke stažení: lektor_inzerat_Pardubice.pdf, velikost: 216 kB

Výjimečná úprava otevírací doby - o víkendu zavřeno!

Vážení návštěvníci, ve dnech 4. - 6. 1. 2019 budeme mít v Natura parku z provozních důvodů zavřeno. Od pondělí pak platí naše běžná zimní otevírací doba, tedy otevřeno denně mezi 14. a 20. hodinou. Děkujeme za pochopení!

PF 2019

Přejeme Vám krásné svátky a do nového roku jen to nejlepší!

Kampaň STŘECHA SE BORTÍ aneb Zachraňme společně domeček byla úspěšná!

Milí přátelé,

naše kampaň na crowdfundingovém portále Hithit byla úspěšná, vybrali jsme neuvěřitelných 135 556 Kč! Již se nám také podařilo jednotlivě napsat všem 193 dárcům a poslat jim poukazy na jejich odměny, sponzorům jsme na mail zaslali potvrzení o daru. Pokud Vám žádný mail nedorazil, mrkněte se prosím do spamu, máme zprávy, že to někomu přišlo tam. Pokud ani v nevyžádané poště nic nenaleznete, kontaktujte nás na mailu "hlavackova@paleta.cz" a my to napravíme.

O dalším dění na domečku Vás budeme informovat - oprava střechy je v plánu po zimě. 

Ještě jednou všem dárcům děkujeme, bez Vás bychom to nezvládli.

Vaše Ekocentrum PALETA

Novinka v sortimentu našeho infocentra - vína s certifikací DEMETER

Ochranná známka DEMETER se užívá pro označení produktů biodynamického zemědělství, kde je kladen důraz na neužívání chemie a na celkovou péči o krajinu. Pravidla pro certifikaci DEMETER jsou přísnější než pro certifikaci BIO. U výroby vín se nepoužívají chemické preparáty ani na vinici, ani ve sklepě, krom zcela minimálního množství síry. Vynikají tak chuťové charakteristiky odrůd. Snížení obsahu síry s sebou přináší ještě jednu výhodu - nebolí po nich druhý den hlava :-)

Tato vína navíc můžeme považovat za lokální, pochází totiž z Vinných sklepů Kutná hora, rodinného vinařství ze sousedního Středočeského kraje. Vinařství se snaží obnovit zašlou slávu pěstování révy vinné na Kutnohorsku, jehož tradice sahá do dvanáctého století. A musíme říci, že se jim to velmi daří! Vína, která lze zakoupit i u nás v Natura parku, byla vybrána na základě degustace, přičemž jsme z 11 vzorků vybrali 5 nejlepších. Volba to ovšem byla obtížná, neboť všechny vzorky byly skvělé! Rozhodně doporučujeme ochutnat!

 

STŘECHA SE BORTÍ aneb Zachraňme společně domeček - nové zprávy o kampani

Kampaň na záchranu našeho domečku aneb učebny environmentálních programů pro děti se pomalu chýlí ke konci, zbývá posledních 8 dní. Aktuálně máme vybráno něco málo přes 90 tisíc Kč, což jsou tři čtvrtiny z cílové částky. Pomůžete nám vybrat ještě tu poslední čtvrtinu? Odměn je stále dostatek, stačí si vybrat :-)

Kampaň naleznete zde: https://www.hithit.com/cs/project/5444/strecha-se-borti-aneb-zachranme-spolecne-domecek

Zelený ParDoubek 2018 - výsledky

Vyhodnocení tradiční soutěže proběhlo na Krajské konferenci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje dne 6. 11. 2018. 

Soutěž byla určena koordinátorům EVVO nebo jiným zástupcům škol mateřských, základních a středních se sídlem v Pardubickém kraji a probíhala pomocí vyplnění soutěžního dotazníku. Dotazník sloužil zároveň i jako přihláška a nově byl vytvořen tak, aby účastníkům soutěže pomohl zhodnotit kvalitu EVVO na jejich školách a zároveň je inspiroval a pomohl s novými plány.

60 zaslaných dotazníků vyhodnotila odborná porota, která poté účastníky rozdělila do tří kategorií. V kategorii „Školy s mimořádně dobrou úrovní environmentální výchovy“ se umístilo 6 subjektů, v kategorii „Školy s velmi dobrou úrovní environmentální výchovy“ 15 subjektů a v kategorii „Školy s dobrou úrovní environmentální výchovy“ skončilo subjektů 35.

Nad soutěží převzal záštitu Ing. Bohumil Bernášek, člen Rady Pardubického kraje zodpovědný za školství.  

Všechny doručené dotazníky najdete v příloze. 

Nejlépe hodnoceny (tedy jako „Školy s mimořádně dobrou úrovní environmentální výchovy“) byly tyto školky a školy: 

 • Mateřská škola Pardubice-Polabiny, Brožíkova 450
 • Základní škola a mateřská škola Lukavice, okres Chrudim
 • Základní škola Ronov nad Doubravou, okres Chrudim
 • Základní škola a mateřská škola Červená Voda
 • ZŠ Pardubice – Studánka
 • SPŠE a VOŠ Pardubice

Další školy a jejich umístění najdete v příloze.  

 

Vánoční otevírací doba Natura parku

Máme pro Vás dobrou zprávu - otevřeno budeme mít i během vánočních svátků, a dokonce i na Štědrý den! Navštívit nás můžete denně mezi 14. a 20. hodinou, jen 24. prosince bude otevírací doba posunutá: 10:00 - 16:00. Zastavte se u nás na kávu, čaj, horkou čokoládu nebo svařák!

Krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje 2018

6. listopadu 2018 uspořádal krajský koordinátor EVVO Ekocentrum PALETA, z. s., ve spolupráci s Pardubickým krajem 18. ročník Krajské konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje.

Akce se konala v pardubickém ABC Klubu a byla zároveň školením koordinátorů EVVO. Konference se zúčastnilo celkem 89 hostů, z čehož většinu tvořili školští koordinátoři EVVO z mateřských a základních škol. 

Celou tiskovou zprávu o konferenci naleznete v příloze.

Ke stažení: Konference_EVVO_2018_-_TZ_2.pdf, velikost: 545 kB

Proběhla vernisáž k výstavě fotografií ze soutěže - Podzimní příroda

21. 11. 2018 proběhla vernisáž k výstavě soutěžních fotografií na téma Podzimní příroda. Ze 127 zaslaných snímků bylo na výstavu vybráno 20 nejlepších. Během vernisáže proběhlo také vyhlášení vítězů určených veřejností i odbornou porotou. Průběh akce ukazují přiložené fotografie. Výstavu bude možné zhlédnout v Natura parku do 23. prosince.

STŘECHA SE BORTÍ aneb Zachraňme společně domeček

Milí přátelé,

střecha našeho domečku je v havarijním stavu. Když ji neopravíme, o domeček možná přijdeme. Pomůžete nám? Za svůj příspěvek získáte nejen dobrý pocit, ale také skvělou odměnu. A když peníze za 30 dní nevybereme, finance se Vám vrátí. Více informací získáte zde.

Děkujeme!

17. listopadu - otevřeno

V sobotu je sice státní svátek, ale my máme v Natura parku otevřeno. Zastavte se na kávu, čaj nebo horkou čokoládu!

Fotosoutěž Podzimní příroda - hlasování pro nejlepší snímky je v plném proudu. O vítězi můžete rozhodnout i Vy!

V polovině září vyhlásilo Ekocentrum PALETA fotografickou soutěž, které se mohl zúčastnit každý, kdo rád fotí. Celkem se sešlo 127 fotografií, pro které může od dnešního dne až do 18. listopadu hlasovat široká veřejnost. Zároveň bude o svém vítězi rozhodovat i odborná porota. Snímky s největším počtem hlasů budou od 21. listopadu do 23. prosince vystaveny v Natura parku. Vernisáž k této výstavě se koná 21. listopadu od 17:30 a její součástí bude vyhlášení vítězů a předání cen.

Odkaz na hlasování naleznete zde.

Pravidla hlasování:

Hlasuje se prostřednictvím tlačítka "To se mi líbí", každý může hlasovat pro libovolný počet fotografií. Zvítězí fotografie s nejvyšším počtem hlasů (označením "To se mi líbí"). Hlasovat lze do 18. listopadu včetně (na později přidané hlasy již nebude brán zřetel). Na základě hlasování veřejnosti vybere Ekocentrum PALETA 20 fotografií pro výstavu. Do tohoto výběru může postoupit více fotografií od jednoho autora, nejvýše však tři. Vítěze bude v průběhu listopadu vybírat také odborná porota, a to nezávisle na hlasech veřejnosti. Vítězové získají nejen drobné odměny věnované Ekocentrem PALETA, ale především poukaz na fotografický kurz.

Ekocentrum PALETA, z. s., pracoviště Oucmanice, hledá lektora environmentálních vzdělávacích programů

Hlavní náplň práce:

 • tvorba, příprava a realizace denních a pobytových výukových programů pro mateřské, základní a střední školy 
 • tvorba, příprava a realizace vzdělávacích akcí pro veřejnost, letních táborů a dalších projektů Ekocentra PALETA
 • administrace a realizace vzdělávacích projektů, spolupráce a komunikace se školami
 • tvorba metodických materiálů

Požadujeme:

 • chuť pracovat s dětmi, žáky a studenty
 • VŠ nebo minimálně vyšší odborné vzdělání (pedagogický nebo přírodovědný směr výhodou)
 • chuť pracovat s dětmi, žáky a studenty
 • časová flexibilita a připravenost nárazově pracovat v odpoledních/večerních hodinách a o víkendech
 • schopnost analytického myšlení a týmové spolupráce
 • kreativita, samostatnost, zodpovědnost a ochota se dále vzdělávat
 • uživatelská znalost práce na PC

Uvítáme:

 • pedagogická praxe nebo (lektorská) praxe v mimoškolních aktivitách (vedení kroužků, dětských oddílů, zážitková pedagogika apod.)
 • přehled v problematice ochrany přírody a životního prostředí

Další informace:

 • místo výkonu práce: Oucmanice
 • předpokládaný nástup: 1. ledna 2019
 • plný nebo částečný pracovní úvazek 
 • mzdové rozpětí: 18 000 Kč – 22 000 Kč / měsíc

V případě zájmu zašlete životopis a krátký motivační dopis do 18. 11. 2018 na adresu ekocentrum@paleta.cz; do předmětu uveďte „VŘ lektor“. Vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru, který se uskuteční ve dnech 21. – 23. 11. 2018 v Oucmanicích.

Ke stažení: lektor_inzerat.pdf, velikost: 215 kB

Nová otevírací doba Natura parku

Pozor, dočasně měníme délku naší otevírací doby! Nyní budeme mít otevřeno denně mezi 14. a 20. hodinou.

Spuštěno přihlašování na Krajskou konferenci EVVO!

Krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje a školení koordinátorů EVVO se koná dne 6. 11. 2018 v ABC Klubu v Pardubicích. PŘIHLAŠOVÁNÍ a podrobný program naleznete vlevo v sekci "Přihlašování na akce"

Uzávěrka přihlášek: 1. 11. 2018, 12:00 hod.

V rámci konference proběhnou tyto dílny:

1. Co je to badatelsky orientovaná výuka (BOV) a co žákům přináší? (Mgr. Jiří Hruška – OSVČ

2. Pojďme spolu na zahradu aneb Rok s dětmi v přírodní zahradě (Petra Formánková – Ekocentrum Paleta, Oucmanice)

3. Seznamte se s Ekoškolou (Mgr. Simona Neprašová, Silvie Vacková, DiS – TEREZA, vzdělávací centrum, z.ú. a Zelený dům Chrudim, z.s.)

4. Vzdělávání v lese a hry intuitivní pedagogiky (Mgr. Jan Hlaváč – Lesní klub Palučiny - komunitní školka a školní skupina)

 

 

Ke stažení: Pozvanka_na_EVVO_konferenci_2018.pdf, velikost: 895 kB

Ohlédnutí za projektem Natura 2000 od žáků ze ZŠ Svítkov

Školní projekt Natura 2000 od žáků ze ZŠ Pardubice - Svítkov zhlédla během léta početná skupina návštěvníků Natura parku. Ti v anketě rozhodli o vítězství projektu současné třídy 3. A s tématem vážka jasnoskvrnná. Na druhém místě skončil netopýr velký (současná 2.B ) a třetí místo obsadil páchník hnědý (současná 3.B ). Kdo nestihl výstavu během prázdnin u nás, může ji od 15. 10. 2018 navštívit ve foyer budovy Krajského úřadu v Pardubicích.

Pátrací hra prodloužena do konce října!

Hra je určena pro děti ve věku 7-12 let a jejich rodiče. Trochu stopovačka, trochu úkolová trasa, trochu exkurze po památkách. Provede Vás místy známými i neznámými, budete hledat zajímavá místa ve městě a snad se přes několik jednoduchých úkolů dostanete do cíle. Hra se částečně zabývá minulostí a jejími otisky v Pardubicích. Materiál potřebný na hru bude k dispozici na infocentru Natura parku za 30 Kč.

Ekocentrum PALETA vyhlašuje fotografickou soutěž na téma Podzimní příroda.

Do soutěže se může zapojit každý, kdo rád fotí. Své příspěvky zasílejte do 28. října na e-mail hlavackova@paleta.cz. Fotografie musí být v dostatečné kvalitě pro tisk na formát A3. Vítěze bude vybírat veřejnost i odborná porota. Nejlepší fotografie budou poté vystaveny v Natura parku. Vyhlášení výsledků a předání cen proběhne na vernisáži k této výstavě 21. 11. od 17:30.

Natura 2000 - výstava prací žáků ze ZŠ Svítkov

Žáci ze ZŠ Pardubice - Svítkov tvořili v rámci projektu s názvem Natura 2000 informační cedule o chráněných organismech Pardubického kraje. Tyto panely jsou nyní po dobu prázdnin vystavené u nás v Natura parku. Přijďte se dozvědět více o chráněných druzích naší přírody nebo jen tak potěšit své oko výtvarnými díly. Dost možná získáte tip na prázdninový výlet do přírody. 

Otevírací doba Natura parku o letních prázdninách

O letních prázdninách platí naše běžná otevírací doba - máme otevřeno denně od 14 do 21 hodin, a to včetně červencových svátků.

Kapacita příměstského tábora naplněna

Příměstský tábor Ekocentra PALETA, který se bude konat od 27. do 31. srpna 2018, je v současné době plně obsazen, nové zájemce již nepřijímáme.

Děkujeme za Váš zájem.

V Natura parku se sejdou příznivci bosé chůze. Již potřetí.

V neděli 27. května pořádá Ekocentrum PALETA již třetí ročník Bosého dne. Během celého odpoledne se bude chodit, vyrábět, konzultovat, hrát a samozřejmě také jíst a pít. Akce je vhodná pro celou rodinu, na své si přijdou nejen rodiče, ale také děti.

Program bude probíhat ve spolupráci s Bosým bodem – na jejich stanovišti si návštěvníci budou moci vyzkoušet a případně také zakoupit nejrůznější barefootové boty, poradit se s fyzioterapeutkou nebo si nechat nohy vyšetřit podoskopem.

Jan Hlaváč, průvodce Lesního klubu Palučiny, bude vyprávět nejen o tom, proč děti potřebují chůzi a jak hledají rovnováhu při výpravách do lesa. Po přednášce přijde na řadu ochutnávka her intuitivní pedagogiky.

V rámci Bosého dne proběhnou dva workshopy na výrobu barefoot sandálů podle mexického vzoru. Na ty bylo nutné přihlásit se předem a nyní jsou již beznadějně obsazené. Nemusíte ale zoufat, v průběhu celého odpoledne bude možné vyrobit si alespoň tzv. Potěmkinovy sandály z provázků a korálků. Výroba těchto ozdob na nohy je velice snadná, rychlá a není nutné se hlásit předem – tvořit se bude celé odpoledne.

K dispozici bude dále slack line, bosá a hmatová stezka či Kneippovy chodníky, zejména děti pak jistě ocení také bahniště a vodní dílo. Kdo bude chtít, vyrazí na bosou vycházku.

Hlady ani žízní taktéž neumřete – na infocentru bude k dostání pivo, limo, káva, čaj, sušenky a také buřty a chléb k opečení na ohni. Svými zákusky vás navíc potěší RooArt.

Akce se koná v Natura parku, environmentálním návštěvnickém informačním a vzdělávacím centru na břehu Chrudimky, mezi 14. a 18. hodinou. Vstupné pro dospělé je 80 Kč, děti od 4 let a ZTP zaplatí 20 Kč. A vítaní jsou návštěvníci bosí i obutí!

Nové nabídky programů - 2018-2019

V sekcích programů jsou k dispozici nové nabídky ke stažení ve formátu PDF.

Nově také byl zařazen blok programů - ČTYŘI DÁRKY PRO PLANETU.

HLEDÁME DOBROVOLNÍKY pro pomoc při organizaci příměstského tábora v Ekocentru PALETA

Tábor se koná 27. - 31. 8. 2018 (denně 7:30-16:30 nebo dle domluvy) v klidném a příjemném přírodním prostřední Ekocentra PALETA.

Dobrovolníci budou asistovat vedoucím tábora při aktivitách s dětmi (7-11 let), při hrách o přírodě, vyrábění, pomůžou dětem při jídle, s doprovodem na oběd apod.

Pro dobrovolníky zajištěny obědy zdarma.

Požadujeme:

 • věk nad 15 let;
 • pozitivní přístup k ekologii;
 • kladný vztah k dětem.

Nabízíme:

 • možnost získání zkušeností při práci s dětmi;
 • podporu ze strany pracovníků Ekocentra Paleta;
 • potvrzení o dobrovolnictví (praxe pro účely studia nebo uplatnění na trhu práce) a výstupní hodnocení spolupráce;
 • pojištění dobrovolníka Dobrovolnickým centrem KONEP v rámci smlouvy o dobrovolnické službě;
 • kontakt a péče koordinátora dobrovolníků, možnost pravidelných intervizí a supervizí.

 

Dobrovolník je součástí přátelského týmu a doplňuje práci profesionálů. Osvojí si nové informace týkající se environmentální výchovy, získá náhled na fungování neziskových organizací. Rádi Vás přivítáme!

Kontakt:

Ing. Lucie Křivková, koordinátorka Dobrovolnického centra KONEP

Koalice nevládek Pardubicka, z. s., Klášterní 54, 530 02 Pardubice

e-mail: krivkova@konep.cz, tel.: 775 551 412, www.konep.cz

Ke stažení: Paleta_primestsky_tabor.pdf, velikost: 461 kB

Otevírací doba Natura parku během květnových svátků

Během obou květnových svátků máme otevřeno dle běžné otevírací doby. A navíc pro Vás na oba dny chystáme akce:

1. května - Slavnosti jara

8. května - Turnaj v terénním golfu pro celou rodinu

Více informací o akcích naleznete vpravo v sekci "Připravované akce". Těšíme se na Vás! 

Nepropásněte akce k blížícímu se Dni Země

22. dubna slavíme Den Země - svátek věnovaný planetě Zemi. Po celém světě se konají jarmarky, festivaly, pochody, soutěže, koncerty, úklidové práce a jiné aktivity, které nám připomínají, jak je důležité se o naši planetu starat. I my pro Vás nějaké ty akce chystáme:

20. duben - Den Země na Pernštýnském náměstí - pořádá Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s Pardubickým krajem a řadou partnerů.

23. duben - Den Země na třídě Míru - akce Ekocentra PALETA

Více informací naleznete vpravo v sekci "Připravované akce"

Natura park o Velikonocích

O Velikonocích platí naše obvyklá otevírací doba - bude otevřeno denně mezi 14. a 21. hodinou. Navštivte nás!

Příměstský tábor Ekocentra PALETA 2018

Ekocentrum PALETA pořádá letní příměstský tábor v NATURA PARKU pro děti od 7 do 11 let.

Hry o přírodě, vyrábění, přespání pod širákem, pohyb, klid, příjemné prostředí a mnohem více.

Termín: 27. - 31. 8. 2018 7:30 - 16:30

Místo: Ekocentrum PALETA, Štolbova 2874, Pardubice

Cena: 1900 Kč

Přihláška ke stažení v příloze či k dostání na infocentru Natura parku.

Přihlášky zasílejte do 31. června 2018.

V případě zájmu či dotazů pište či volejte: ondrej.zeman@paleta.cz, tel. 604174993

Ke stažení: PRIHLASKA_NA_TABOR_2018.pdf, velikost: 1387 kB

Spirituální déšť - vstupenky v prodeji i u nás v Natura parku!

Léčivé divadlo Gabriely Filippi: Spirituální déšť - nalezení sebe sama ve splynutí hudby, slova a tance

Akce se koná 19. dubna 2018 od 18:00 v ABC Klubu, Pardubice. Vstupenky můžete mimo jiné zakoupit i u nás v Natura parku denně mezi 14. a 21. hodinou.

Více informací o akci zde.

Ke stažení: spiritualni_desť.pdf, velikost: 481 kB

Ke stažení: ANOTACE_SPIRITUALNI_DEST.doc, velikost: 28 kB

Seznam akcí 2018

Přinášíme seznam akcí pro veřejnost až do konce prázdnin. Pozor, seznam není konečný, tudíž i nadále sledujte naše webové stránky www.paleta.cz a www.natura-park.cz a náš Facebook.

Ke stažení: Akce_2018.pdf, velikost: 1097 kB

Nová hra v budově Natura parku

Jak se stát druidem - nová questingová hra Ekocentra PALETA, téměř celá ve vnitřních prostorách našeho návštěvnického centra a tedy ideální na současné mrazivé dny.

Hra je určena především pro děti 1. stupně ZŠ. Hodinu až hodinu a půl trvající dobrodružné pátrání po tajemném kouzlu druidů. Účastník bude v roli badatele plnit úkoly na kartičkách (převážně) uvnitř budovy Natura parku, hledat řešení, riskovat a nakonec se dostane k starodávnému kouzlu druidů, které... A víc nesmíme prozradit ;-)

Tento program vznikl v rámci "Projekt Natura 2000 v informačních centrech Východních Čech, je spolufinancován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

 

Blíží se Animalfest – pardubický festival, který pomáhá

Foto: archiv Záchranné stanice LipecFoto: archiv Záchranné stanice Lipec

Benefiční akci pořádá od roku 2001 pardubické Ekocentrum PALETA. Kapely jako obvykle zahrají v ABC klubu ve Štolbově ulici – a to již ve čtvrtek 1. února 2018.

Na festivalu letos vystoupí Vypsaná fiXa, The Chancers, Honza Křížek a Poletíme? Dále návštěvníky čeká turnaj ve fotbálku, naučná stezka, výtvarná soutěž a tombola o ceny. Začíná se v 19 hodin a vstupenku pořídíte na místě za 100 Kč.

Každý rok putuje celý výtěžek ze vstupného do vybrané záchranné stanice pro handicapované živočichy – tentokrát do obce Lipec. Zde funguje záchranná stanice od roku 2007. Od té doby jí prošlo mnoho raněných zvířat, z nichž velkou část se podařilo vrátit zpět do volné přírody. Někteří živočichové se ale do svého přirozeného prostředí bohužel navrátit nemohou a zůstávají trvale v péči stanice. 

„Provoz záchranných stanic je náročný a často jej tato zařízení financují z vlastních zdrojů a sponzorských darů. Těší nás, že jim můžeme festivalem alespoň trochu pomoci,“ řekl Petr Martínek, jeden z organizátorů Animalfestu.

Více informací zde.

Ke stažení: Plakát k akci (Plakat_2018.pdf), velikost: 960 kB

Platba kartou umožněna

Vážení návštěvníci, 

nyní již lze při nákupu v Natura parku platit kartou. Zastavte se u nás na kávu, čaj nebo svařák a vyzkoušejte to! 

Kopírky hledaly kancelář - a našly ji například v Ekocentru PALETA Pardubice!

Projekt "Kopírka hledá kancelář" pomáhá neziskovým organizacím usnadnit provoz jejich kanceláře. Děkujeme!

První ročník projektu Kopírka hledá kancelář nabídl dobročinným organizacím možnost získat čtyři multifunkční zařízení značky Canon. Vybrány byly neziskovky, kterým dar pomůže usnadnit provoz jejich kanceláře a tím také naplňovat jejich poslání. Za projektem, který po svém prvním ročníku plánuje svou další budoucnost, stojí společnost Canon a její partneři z oblasti tiskových služeb a správy informací: VDC kancelářská technika, Copytechnik servis KT a Flamy Pardubice.

Od ledna 2018 mohou zařízení, které spojuje tiskárnu, kopírku, fax a skener do jednoho celku, využívat tyto organizace: Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr v Praze, Nadační fond Klíček, Útulek pro psy Ligy na ochranu zvířat ČR v Olomouci a Ekocentrum PALETA Pardubice.

Více informací o projektu naleznete v přiložené tiskové zprávě nebo na https://www.canon.cz/kopirka-hleda-kancelar/

Ke stažení: TZ_-_Kopirka-ceny.pdf, velikost: 319 kB

PF 2018

Přejeme Vám, aby byl rok 2018 přesně podle Vašich představ.

Seminář k výukovému materiálu „EKOABECEDA“ s podtitulem „Umíme žít bez odpadů?“

Seminář pro pedagogy a další pracovníky mateřských, základních a středních škol z Pardubického kraje, který pořádala společnost RECYKLOHRANÍ, proběhl 6. listopadu 2017 v prostorách Ekocentra PALETA.

Tisková zpráva je ke stažení v příloze.

Výukový materiál naleznete zde: http://www.recyklohrani.cz/cs/ekoabeceda/category/8 

Vánoční otevírací doba Natura parku

Zajímá Vás, kdy budeme mít o Vánocích otevřeno? Čtěte!

Krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje

PŘIHLAŠOVÁNÍ SPUŠTĚNO.

Krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje a školení koordinátorů environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty proběhne 17. října 2017 v budově DDM Na Olšinkách (přízemí – ABC klub) v Pardubicích.

Přihlašovat se můžete zde: http://www.paleta.cz/prihlasky/

Více informací o konferenci a její program naleznete v příloze.

Ke stažení: Konference.pdf, velikost: 342 kB

Na státní svátek máme otevřeno!

Už máte nějaké plány na čtvrteční státní svátek? Co takhle navštívit Natura park? Máme otevřeno jako obvykle, od 14 do 21 hodin.

Ekocentrum PALETA, z.s. hledá lektora environmentálních vzdělávacích programů

Hlavní náplň práce:

 • příprava a realizace výukových programů 
 • příprava a realizace osvětových akcí pro veřejnost, letních táborů 
 • administrace a realizace vzdělávacích projektů, spolupráce a komunikace se školami

Požadujeme:

 • chuť pracovat s dětmi, žáky a studenty
 • časová flexibilita a připravenost nárazově pracovat v odpoledních/večerních hodinách a o víkendech
 • schopnost analytického myšlení a týmové spolupráce
 • kreativita, samostatnost, zodpovědnost a ochota se dále vzdělávat

Uvítáme:

 • pedagogická praxe či praxe v mimoškolních aktivitách (vedení kroužků, dětských oddílů…)
 • přehled v problematice ochrany přírody, odbornost

Další informace:

 • předpokládaný nástup – ihned
 • plný pracovní úvazek (40 hodin týdně)
 • strukturovaný životopis zašlete na email hancova@paleta.cz do pondělí 2.10.2017 do 7:00
 • vybraní uchazeči budou pozváni k osobnímu pohovoru

 

Mgr. Miroslav Míkovec

ředitel

Veletrh ekologické výchovy 2017 – Na horizontu budoucnosti

Ve dnech 5. až 8. září 2017 probíhá v Ekocentru PALETA Oucmanice celostátní Veletrh ekologické výchovy. Akce se koná ve spolupráci se sdružením středisek ekologické výchovy Pavučina a pod záštitou ministra životního prostředí Mgr. Richarda Brabce a hejtmana Pardubického kraje JUDr. Martina Netolického, Ph.D.

24. ročník veletrhu se uskutečňuje v pobytovém středisku ekologické výchovy v Pardubickém kraji. Zrekonstruovaný statek obvykle slouží k vícedenním pobytům s programem pro žáky základních a středních škol, momentálně je však místem celorepublikového setkání lektorů a příznivců ekologické výchovy. Ti zde mají možnost zúčastnit se nejrůznějších přednášek a diskuzí na témata související s ekovýchovou, terénních exkurzí či tvořivých dílen. Dále jsou v nabídce výukové programy, které jsou představené přesně tak, jak jsou prováděné s dětmi. První večer byla na program zařazena také noční strategická sci-fi hra. A ani o společenské aktivity není nouze.

Účastníci si zde mohou rozvinout své lektorské dovednosti, načerpat inspiraci, získat motivaci do další práce a samozřejmě také navázat nové kontakty a vzájemně si vyměnit své zkušenosti. Veletrh tak může být přínosem pro všechny, kteří se jakýmkoliv způsobem věnují ekologické výchově, práci s dětmi nebo se zajímají o přírodu a o to, jak jí pomáhat.

Tisková zpráva ke stažení v příloze.

Ke stažení: Veletrh_-_TZ.pdf, velikost: 434 kB

Ohlédnutí za příměstským táborem

Koncem prázdnin u nás v Natura Parku proběhl druhý běh příměstského tábora Kolonie. 17 dětí se v jeho průběhu pokoušelo zachránit opuštěný a zdevastovaný ostrov. Ztroskotaly na něm a nic jiného jim tedy nezbývalo. Kromě práce se taky bavily, vzdělávaly a trochu sportovaly a i lenošily. Všem účastníkům tábora a jejich rodičům děkujeme a třeba se uvidíme zase za rok.

Otevírací doba Natura parku od září

V pátek 1. září máme otevřeno ještě prázdninově, tedy od 10:00. Od soboty se ale vracíme k naší klasické otevírací době, tedy 14 - 21 hodin.

Seznam akcí

Přinášíme vám seznam akcí pro veřejnost na následující pololetí. 

Ke stažení: Akce_2017.pdf, velikost: 628 kB

Vodní dílo - nový prvek expozice v Natura parku

V areálu Natura Parku přibyl nový zajímavý interaktivní prvek, u kterého zvídavý a hravý návštěvník určitě rád stráví desítky akčních a také poučných minut. Jde o vodní dílo, u kterého pochopíte význam meandrující řeky v krajině a důležitost bažin a lesů pro hospodaření s vodou, vyzkoušíte si napouštění přehrady, můžete dokonce způsobit povodeň. Určitě se ale budete bavit, a i když se nejspíš malinko namočíte, jistě si přijdete s vodou pohrát znovu.

Výjimečná úprava otevírací doby

Upozorňujeme návštěvníky, že v pátek 11. srpna otevíráme Natura park výjimečně až v 14:00

Ekocentrum PALETA hledá manažera/ku na pozici ředitel Natura parku

Náplň práce:

- manažerské řízení a rozvoj organizace

- naplňování rozpočtu, péče o současné donátory, aktivní oslovování nových individuálních a firemních donátorů

- příprava projektů, jejich řízení, odpovědnost za realizaci projektů

- koordinace týmu spolupracovníků

Více informací v příloze. Uzávěrka přihlášek je 10. 8. 2017

Ke stažení: Výběrové řízení (vyberove_rizeni_reditel.pdf), velikost: 132 kB

Vzácné návštěvy před prázdninami

Před prázdninami měl Natura park dvě významné návštěvy. Jako první k nám 15. května zavítal pan Douglas Cardinal, významný kanadský architekt, nositel Řádu Kanady a držitel 17 čestných doktorátů a velkého množství cen za architekturu. Mezi jeho projekty patří například budova Kanadského muzea civilizace (Quebec) či Národního muzea amerických indiánů (Washington).

28. června objekt navštívila významná americká architektka Susan Jones ze Seattlu, která je taktéž držitelkou mnoha ocenění. Tato architektka se podílí na tvorbě norem pro dřevostavby a projektuje stavby šetrné k životnímu prostředí.

Oběma architektům se budova Natura parku velmi líbila.

 

Letní otevírací doba Natura parku

O prázdninách otevíráme každý den již v 10 hodin!

Ekocentrum PALETA pořádá letní příměstský tábor. Přihlaste se ještě dnes.

Pardubice – Za šest týdnů vypuknou letní prázdniny. Řada rodičů z Pardubic a okolí řeší program dětí o prázdninách. Vedle klasických táborů existuje také alternativa, příměstský tábor přímo v Pardubicích. Ekocentrum PALETA pořádá letní příměstský tábor v Natura parku, první turnus se koná od 10. do 14. července 2017, druhý pak v samotném závěru prázdnin, a to od 28. srpna do 1. září 2017. 

„Příměstský tábor je určen dětem ve věku od 7 do 11 let a nabídne zábavu, sport, adrenalin, vzdělání, bádání i manuální tvorbu. Letos se děti ocitnou na pomyslné lodi s partou městských dětí, které ztroskotají na opuštěném ostrově. Zjistí, že ostrov nebyl vždy liduprázdný, ale existovala na něm civilizace, což dokládají opuštěná města a vesnice, a hlavně nalezený tajemný deník,“ představil zaměření tábora jeho vedoucí Ondřej Zeman.

Týdenní příměstský tábor pořádá Ekocentrum PALETA v Natura parku, který je situován v nádherné lokalitě za aquaparkem a disponuje širokou možností zábavy i vzdělání pro děti. „V tuto chvíli evidujeme ještě poslední volná místa v obou termínech. Máme připravený kvalitní program, na který budou děti ještě dlouho vzpomínat,“ řekl Zeman. Více informací najdou rodiče na www.paleta.cz.

Ke stažení: TaborKolonie.pdf, velikost: 576 kB

Svatojánská noc

Přinášíme Vám podrobné informace k blížící se Svatojánské noci.

Vstupné pro dospělé je 50 Kč, děti 4-14 let a ZTP platí 20 Kč a děti do 3 let mají vstup zdarma. Začátek je v 16 hodin. Mezi 14. a 16. hodinou bude možné navštívit pouze infocentrum, zahrada a jednotlivé sály se pro veřejnost otevřou až se začátkem akce.

Mezi 16. a 19. hodinou pro Vás budou nachystané workshopy, například výroba škapulířů, bylinkových macerátů a sirupů nebo plstění víl z ovčí vlny. Průběžně bude probíhat ukázka akrojógy. Tu si návštěvníci budou moci také sami vyzkoušet - není třeba se obávat, základy jsou vhodné opravdu pro každého. Na cvičení je ale nutný sportovní oděv, nejlépe legíny nebo pružné kalhoty a tričko (neberte si sukni, některé pozice jsou i hlavou dolů).

Součástí Svatojánské noci je také výroba bosých sandálů. Na tento workshop ovšem bylo nutné se přihlásit a je již plně obsazený. Není ale třeba se kvůli tomu trápit, již nyní pro Vás připravujeme další termíny.

Mezi 17. a 18. hodinou děti vyrazí na Cestu za pokladem.

V podvečer se Vám představí taneční skupina Innkeepers. Irské tance si budete moci poprvé vychutnat kolem 18:45. Následovat bude workshop, kde si jednoduché krůčky a tanečky vyzkoušíte Vy sami. Nebojte se, rozhodně to nebude nic těžkého. Druhé taneční vystoupení je naplánováno po 20. hodině.

Samozřejmě nebude chybět svatojánský oheň. A co takhle si společný čas zpříjemnit nějakým občerstvením? Na infocentru bude k dostání obvyklá nabídka, tedy káva, čaje, limonády, pivo, víno, medovina, sušenky, preclíky či perníčky. Pokud ale můžete, doneste něco také do placu, třeba Vámi připravenou domácí limonádu, ovoce, zeleninu, pečené sladkosti či slanosti... Zkrátka cokoliv, co Vás napadne. Nachystáme si na zahradě "piknikový stůl" s občerstvením pro všechny. Zároveň připomínáme, že buřty na opékání i pečivo je také potřeba přinést vlastní.

O půlnoci společně vyrazíme na sběr půlnočního kvítí. A také pro Vás chystáme jedno malé překvapení. Pokud se Vám s námi zalíbí, můžete zůstat až do rána - k přespání bude k dispozici zahrada a domeček. Nezapomeňte si ale spacáky a karimatky.

Těšíme se na Vás!

Výzkum preferencí návštěvníků Natura parku

Vážení návštěvníci Natura parku, rádi bychom pro Vás zkvalitnili a rozšířili nabídku toho, co vše u nás můžete dělat a zažít. Velmi by nám pomohlo, kdybyste si našli několik minut na vyplnění dotazníku. Pokud jste náš Natura park navštívili i s Vašimi dětmi, zapojte do zodpovídání otázek i je. Dotazník je anonymní, výsledky výzkumu použijeme pro vylepšení naší expozice. 

https://www.vyplnto.cz/databaze-dotazniku/vyzkum-natura-park/

Děkujeme!

Letní příměstské tábory Ekocentra PALETA

Ekocentrum PALETA pořádá letní příměstské táboryv NATURA PARKU pro děti od 7 do 11 let.

Termíny jsou následující:

první běh: 10.-14. července 2017

druhý běh: 28.srpna-1.září 2017

cena: 1900 Kč

přihlášky do 25. června 2017

Pokud máte dotazy, ozvěte se na ondrej.zeman@paleta.cz, tel. 604174993 

Přihlášky ke stažení v příloze.

Ke stažení: 1. běh (1._KOLONIE_PRIHLASKA.pdf), velikost: 1389 kB

Ke stažení: 2. běh (2._KOLONIE_PRIHLASKA.pdf), velikost: 1389 kB

Zahájení jarní turistické sezóny v Pardubickém kraji

Přinášíme Vám aktuální informace ohledně akce Zahájení jarní turistické sezóny v Pardubickém kraji. Udělejte si v sobotu 25. března čas a vydejte se poznat naše krajské město - ať už s průvodcem, nebo samostatně. Akci pořádá Klub českých turistů Slovan Pardubice ve spolupráci s mnoha partnery, například s Ekocentrem PALETA. V rámci dvou procházek s průvodcem "Nábřežími a parky" navštívíte mimo jiné Natura park, kde budete mít možnost absolvovat komentovanou prohlídku. Podrobnosti v přílohách.

Ke stažení: Letak1.pdf, velikost: 406 kB

Ke stažení: Letak2.pdf, velikost: 481 kB

Přesunutí termínu Blešího trhu

Omlouváme se za případné komplikace, ale vzhledem k velmi nejistému zítřejšímu počasí, jsme byli nuceni změnit termín Blešího trhu.
 
Zítra se tedy nic dít nebude, ale je stanoven a domluven nový termín - středa 14.6. 2017, máte-li tedy přes tyto všechny komplikace zájem prodávat na Bleším trhu, dejte nám prosím vědět zda s vámi máme počítat - blesi.trh@post.cz.
 
Děkujeme za pochopení.

Vernisáž k výstavě fotografií „Přírodní krásy argentinské PATAGONIE“

Ve středu 8. února 2017 proběhne v Natura parku vernisáž k výstavě fotografií s názvem Přírodní krásy argentinské PATAGONIE. Vystaveny budou snímky pořízené právě během cesty tímto jihoamerickým územím. Autorem je Vlastimil Peřina, který se profesně zabývá ochranou přírody.

Proto není divu, že i hlavní cíl cesty, kterou vloni v lednu podnikl se svými dvěma přáteli, byl tak trochu "ochranářský." Tímto cílem bylo vidět místa, kde žije několik posledních stovek exemplářů potápky argentinské. Jeden z nejohroženějších ptačích druhů naší planety, objevený až v roce 1973, obývá jezera v drsné a čarovně krásné krajině horských plošin na úpatí patagonských And.

Měsíc trvající cesta však navíc poskytla příležitost poznat neuvěřitelnou pestrost i jiných krajin jižního cípu Jižní Ameriky. A právě tato krajinná různorodost je leitmotivem výstavy. Každý jednotlivý záběr velehor, polopouští nebo pobřeží Atlantiku je na výstavě doplněn snímkem detailu přírodniny, zachyceným v krajině při jejím procházení.

"To, jestli jsme nakonec vysněné potápky i viděli, neprozradím, ale koho by to opravdu zajímalo, může přijít na vernisáž výstavy, na kterou naváže přednáška. Během ní budu vyprávět příběhy a historky, které jsme na cestě zažili, a právě ten o potápkách je nejméně uvěřitelný," usmívá se Vlastimil Peřina.

Vernisáž výstavy začne v 17 hod, přednáška naváže v 17.30.

 

Lucie Hlaváčková

Ekocentrum PALETA

www.paleta.cz , www.ekovychova.cz

lucie.hlavackova@paleta.cz

Mobil: 776 796 767 Tel: 466 614 352

 

Ke stažení: Prirodni_krasy_argentinske_Patagonie_-_TZ.pdf, velikost: 431 kB

Aktualizovaný seznam akcí

Přinášíme Vám aktualizovaný seznam akcí pro veřejnost. Nově zde uvádíme Zahájení jarní turistické sezóny a naše příměstské tábory. Akce mohou i nadále přibývat, sledujte proto naše weby a Facebook, aby Vám nic neuniklo.

Závěrečná zpráva o Zahájení jarní turistické sezony v Pardubickém kraji dne 25. března 2017 v Pardubicích

Klub českých turistů v oblasti Pardubický kraj každý rok pořádá Zahájení jarní turistické sezony v některém místě Pardubického kraje. Tradičně se na těchto akcích, konaných pod záštitou primátorů i starostů měst a obcí, setkávají turisté nejen z celého kraje, nýbrž i ze vzdálenějších destinací. Mají možnost vzájemně se setkat a pozdravit, seznámit se s pamětihodnostmi míst a jejich představiteli, a tím přispět k šíření pozitivních informací o nich. Tato místa se pak stávají cíli dalších výletů. Pod záštitou primátora proběhlo zahájení v Pardubicích již v r. 2009 s účastí 550 lidí. V r. 2015 zahájení proběhlo v Poličce (750 účastníků), v r. 2016 se uskutečnilo v Chrudimi (850 účastníků).

Oblastní výbor KČT pověřil organizací zahájení v r. 2017 KČT Slovan Pardubice. Jedná se o klub založený v r. 1951, který si v r. 2016 připomněl 65 let své nepřetržité činnosti. Má dlouholetou tradici, kvalifikované vedoucí a zkušenosti z pořádání domácích i zahraničních turistických akcí. Pro zajištění kvalitního programu bylo s přípravou započato s dostatečným předstihem. Účast v Pardubicích byla odhadnuta na 900 lidí.

Více informací o akci a o tom, kolik lidí během tohoto dne navštívilo náš Natura park, naleznete v příloze.

Ke stažení: Zaverecna_zprava_o_ZJTS_2017_s_prilohami.pdf, velikost: 3814 kB

Spousta akcí na duben!

V dubnu jsme si pro Vás připravili spoustu akcí v Natura parku i mimo něj. Můžete si vyzkoušet třeba Velikonoční tvoření, vyrazit  na procházku kolem hřebčína v Kladrubech nad Labem, navštívit naši velikonoční dílnu na zámku v Pardubicích, oslavit s námi Den Země na Pernštýnském náměstí i u nás v Natura parku nebo si zahrát kuličky, golf a gorodky během Slavností jara. Až do května u nás navíc můžete zhlédnout výstavu fotografií bulharského fotografa Alexandra Ivanova. Sledujte sekci "Připravované akce." Těšíme se na Vás!

Letní tábor pro rodiny s dětmi

Ekocentrum PALETA Oucmanice pořádá letní tábory pro rodiny s dětmi 7. – 13. 8. a 14. – 20. 8. 2017, letos na téma „Labyrint světa

Kontakt a přihlášky: info.oucmanice@paleta.cz 

Cena dle věku od 2850 Kč, děti do 3 let zdarma.

Podrobné informace na www.paleta.cz/oucmanice

PF 2017

Děkujeme za Vaši podporu v roce 2016 a těšíme se na další milá setkání v roce 2017.

Otevírací doba Natura parku v období Vánoc

V období vánočních svátků máme upravenou otevírací dobu Natura parku:

Fotosoutěž „Přírodno 2016“

V průběhu měsíce listopadu probíhala v pardubickém environmentálním návštěvnickém centru Natura park fotosoutěž Přírodno 2016. Soutěž měla dvě témata: Příroda v zemědělství a Návrat do přírody. Autoři nejlepších snímků mohli vyhrát VIP vstupenky do kina Cinestar, které poskytla organizace Kroužky – východní Čechy, zapůjčení fotoateliéru (J. H. Bek) či materiály o přírodě (Ekocentrum PALETA).

O vítězích rozhodla porota na základě hlasování návštěvníků environmentálního centra. Na prvním místě se umístila Nikola Zahálková s fotografií nazvanou Cesta z města. Druhé místo obsadil Tomáš Dvořáček a snímek V souznění 2. Třetím místem se pyšní fotografie Snoubení, jejímž autorem je Martin Langr.

Ceny pro vítěze budou připraveny k vyzvednutí v Natura parku od čtvrtka 15. prosince.

 

Lucie Hlaváčková, Ekocentrum PALETA

www.paleta.cz , www.ekovychova.cz

lucie.hlavackova@paleta.cz

Mobil: 776 796 767, Tel: 466 614 352

Ke stažení: Tiskova_zprava_-_fotosoutez_Prirodno.pdf, velikost: 473 kB

Akce pro všechny na 1. pololetí roku 2017

Rok 2016 sice ještě neskončil, ale zde jsou již naplánované akce na rok 2017, pročtěte, prozkoumejte a hlavně přijďte, už se na Vás těšíme.

Ke stažení: AKCE_2017_01-06.pdf, velikost: 2587 kB

To nejlepší, co se v posledních letech v Pardubicích postavilo?

PRIORITA - Informační zpravodaj Operačního programu Životní prostředí; listopad 2016

Budova unikátního návštěvnického vzdělávacího centra Natura park v Pardubicích, postavená i z peněz Operačního programu Životní prostředí, získala zvláštní ocenění soutěže Stavba roku, totiž Cenu Státního fondu životního prostředí ČR a Centra pasivního domu.

Budova Natura parku na břehu řeky Chrudimky je výjimečným počinem hned v několika ohledech. Je to unikátní projekt návštěvnického vzdělávacího centra, kde mohou návštěvníci získat informace o soustavě chráněných míst Natura 2000. Architektonický a energetický koncept budovy se nese přesně v tom duchu – budova má minimální dopad na životní prostředí. „Natura park je výjimečný použitými materiály i technologiemi. Originální architektonické řešení, nízkoenergetický standard a citlivé začlenění do okolní přírody – to vše dělá stavbu výjimečnou,“ chlubí se ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta. Ekocentrum Paleta, které areál provozuje, v něm nabízí ekologické vzdělávací programy pro školy i pro veřejnost. Návštěvníkům nabízí aktivity, které pojí společné téma, jímž je příroda. V superlativech mluví i ředitel Ekoncentra Paleta Jiří Bureš: „Budova Natura parku patří k tomu nejlepšímu, co se v Pardubicích v posledních letech postavilo.“ Na atraktivitě budově přidává umístění v centru Pardubic v těsné blízkosti řeky Chrudimky, již lemuje cyklostezka.

více zde: Priorita - Informační zpravodaj Operačního programu Životní prostředí, strana 10-13

Na krajské konferenci EVVO byly vyhlášeny výsledky soutěže Zelený Pardoubek

V úterý 29. listopadu proběhla v prostorách ABC klubu krajská konference environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro rok 2016. Účelem konference bylo zhodnocení situace v ekoporadenství a EVVO za uplynulý rok, vyzdvihnutí podstatných bodů, které budou oblast ovlivňovat v následujícím období a v neposlední řadě ukázky zdařilých projektů a praktických dílen.

Letošní ročník byl výjimečný mimo jiné tím, že zde proběhlo vyhlášení soutěže Zelený Pardoubek, tedy soutěže základních a mateřských škol v oblasti ekologického provozu a celkového přístupu k environmentálnímu vzdělávání. Celkem se zapojilo 54 škol a 49 z nich obdrželo certifikát Ekologická škola Pardubického kraje 1. – 4. stupně. Nejlépe umístěné školy získaly kromě věcných cen také peněžité dary, v celkové hodnotě 80 000 Kč – tuto částku poskytl do soutěže Pardubická kraj. Absolutním vítězem tohoto ročníku Zeleného Pardoubka se stala Základní škola a mateřská škola Všeználek z Němčic. 

Ke stažení: ParDoubek_Bodovani_2016_web.pdf, velikost: 29 kB

Stavba roku ještě jednou

Máme tu jedno slavnostní foto z předávání cen Stavba roku 2016, kde jednu z cen získal také Natura park. 

Přihlašování na krajskou konferenci EVVO spuštěno

Letošní krajská konference EVVO Pardubického kraje se koná 29. 11. ve Štolbově ulici v ABC klubu Pardubice (dopolední část) a v Natura parku (odpolední dílny).

Přihlašování již bylo spuštěno a naleznete ho v sekci Krajský koordinátor EVVO->Přihlašování na akce. 

Program letošní konference je v příloze. 

 

 

Ke stažení: Konference_EVVO_2016_program.pdf, velikost: 488 kB

Natura park získal ocenění v soutěži Stavba roku

Výsledky prestižní soutěže Stavba roku byly vyhlášeny 13. října v pražské Betlémské kapli. Mezi vítězné stavby se pro rok 2016 zařadilo i Environmentální návštěvnické, informační a vzdělávací centrum Natura park v Pardubicích. Budova na břehu Chrudimky získala v silné konkurenci zvláštní ocenění - Cenu Státního fondu životního prostředí a Centra pasivního domu.

„Natura park je výjimečný především díky použitým unikátním materiálům a technologiím, které byly vybrány s důrazem na ohleduplnost domu vůči životnímu prostředí. Další hlavní přínos vidíme v účelu využití budovy. Originální architektonické řešení, nízkoenergetický standard a citlivé začlenění do okolní přírody, to vše dělá stavbu výjimečnou,“ uvedl ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta.

Obnova krajiny na svazích Kunětické hory

Dne 23. 10. vás zveme  na procházku s povídáním o přírodní památce Kunětická hora.

Průvodcem po obnovených svazích Kunětické hory bude pan Záboj Hrázský. Sraz proběhne v 15:00 na parkovišti pod Kunětickou horou. Akce je součástí cyklu "Přírodní klenoty Pardubicka.

 

Fotosoutěž - Přírodno 2016

Ekocentrum PALETA ve spolupráci s J. H. Bekem vyhlašuje soutěž „PŘÍRODNO 2016“. Souže je určená pro milovníky přírody nebo jen fotografování.

Veškeré informace a podmínky zapojení do soutěže jsou uvedeny v přiloženém dokumentu. 

V soutěži je možné vyhrát VIP vstupenky do kina Cinestar (poskytuje Kroužky -  Východní Čechy, http://www.krouzky.cz/ ), zapůjčení fofoateliéru (J. H. Bek) nebo další ceny, které poskytne Ekocentrum PALETA.

 

Ke stažení: fotosoutez-prirodno-2016.doc, velikost: 70 kB

Kurz bubnování na djembé, šamanský buben a hry na didjeridoo - Staň se bubnem 2016/2017

Desetidílný kurz se bude konat v Natura parku pod vedením Dr. Lubomíra Holzera (www.muzikoterapie.cz). 

Zahájení kurzu - dílny: 5. 10. 2016, středa 18:30 - 20:30 hod. 

Kurz je desetidílný - deset dvouhodinových lekcí, vždy ve středu

Termíny v roce 2016: 5. 10., 19. 10., 30. 11., 14. 12. 

Počet účastníků je omezen - maximálně 25 členů. Do kurzu je možné zapojit se i v jeho průběhu.

Cena kurzu: 3 400 Kč 

S sebou: přezůvky, bubny, didjeridoo. Cvičné nástroje mohou být zapůjčeny na místě (posléze je možné zakoupit od českých výrobců)

kontaky: Eva Motyčková: mladaeva@centrum.cz, tel: +420 604 726 490

závazné přihlášky a dotazy: mladaeva@centrum.cz

Těší se na vás Lubomír Holzer a Eva Motyčková

Zážitkové hraní na šamanské bubny

20.9., 10:00- 19:00, Natura park

Můžete se těšit nejen na bubnování, ale také na intuitivní hru na píšťaly, koncovky, sundrumy, hangy a další muzikoterapeutické nástroje, které si každý účastník workshopu může sám rozeznít i zakoupit.

 

Ke stažení: plakat_bubnovani.pdf, velikost: 133 kB

V Natura parku můžete podepsat petici proti dovozu trofejí

Petice za zastavení zabíjení zvířat a zákaz dovozu trofejí z Afriky je nyní k dispozici v Natura parku. 

Nabídka ekovýchovných programů 2016/2017

V sekci "PROGRAMY" naleznete nabídku ekovýchovných programů na školní rok 2016/2017. 

Výstava fotografií REFLEXE

Od 29. 3. do 17. 5. 2017 probíhá v Natura Parku-Ekocentru PALETA výstava fotografií REFLEXE. Tvorba bulharského fotografa Alexandra Ivanova ukazuje dvě tváře Bulharska. Na jedné straně se jedná o industriální zemi, na straně druhé zde stále najdeme místa s panenskou přírodou. Podtitul výstavy zní „Svět je reflexí našich duší“.

Na společenskou angažovanost ve své tvorbě reaguje Alexandr Ivanov následovně: „…člověk by skutečně neměl sám sebe omezovat a dělat, že některé věci neexistují. Vlastně věci kolem nás jsou takové, jaké jsou. Nechci je zkrášlovat, ani zošklivovat. Chci je ukazovat tak, jak na mě zapůsobily. A možná zrovna v tom je síla fotografie, protože skrz ni, může člověk vyjádřit přímo sebe a své myšlenky.“ 

Výstavu zapůjčil Bulhraský kulturní institut v Praze. Partnery akce jsou Europe Direct Pardubice a Ekocentrum PALETA.

Výstava je součástí 8. ročníku festivalu Multi-kulturní týden, který bude probíhat v Pardubicích od 12. do 17. května. Letošní podtitul festivalu zní „Svět je náš“. Tematicky budeme cílit na udržitelný rozvoj, ekologii, přírodu a vnímání těchto témat v jiných kulturách. Více o přípravách festivalu, programu a aktuálním dění na jeho FB stránkách: https://www.facebook.com/multikulturnityden/

Kontakt:

Vanda Vaníčková / Europe Direct Pardubice / 466 768 391 / http://europedirect.cz/info-centra/detail/12-pardubice

Ke stažení: Tiskova_zprava_vystava_Reflexe.doc, velikost: 27 kB

Slavnosti Jara v Natura parku

30. dubna proběhnou v Natura parku tradiční oslavy jara.

I letos na vás čeká řada her a zajímavých aktivit. Výroba kuliček (a samozřejmě kuličkyáda), gorodky, ochutnávka bylinkových nálevů, nebo třeba golfový turnaj. 

Tak přijďte oslavit jaro spolu s námi. 

Začínáme v 15:00 a vstup je zdarma. 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.eeagrants.cz a www.fondnno.cz

Specializační studium pro školní koordinátory EVVO bylo zakončeno závěrečnou zkouškou

Specializační studium bylo určeno pro pedagogy, kteří jsou školními koordinátory v oblasti ekologické výchovy a osvěty v Pardubickém, Královéhradeckém a Libereckém kraji. 

Účastníci absolvovali studium v rozsahu 250 vyučovacích hodin na mnoha místech spojených s EVVO napříč všemi třemi zmíněnými kraji. Jednalo se o DOTEK – Dům Obnovy Tradic, Ekologie a Kultury v Horním Maršově v Krkonoších, SEV Český ráj v Sedmihorkách, Ekocentrum STŘEVLIK v Oldřichově v Hájích a Ekocentrum PALETA Oucmanice.

Obhajobu závěrečné práce a závěrečnou zkoušku skládali absolventi 24. 8. 2016 v sídle Ekocentra PALETA - v pardubickém Natura parku. Všech 9 studentů závěrečnou szkoušku úspěšně složilo. 

 

Přírodní klenoty Pardubicka - Za broukem páchníkem

Dne 25. 9. vás zveme na vycházku do Evropsky významné lokality Pardubice-zámek. Ta je domovem tak trochu tajemného obyvatele páchníka hnědého - brouka  s velmi osobitou vůní. 

Na exkurzi s odborným výkladem se budete moci dozvědět mnoho zajímavého nejen o samotném páchníkovi, ale také  o místech, kde se ve vašem okolí vyskytuje.

Exkurze bude zahájena ve 14:00 u vstupní brány zámku Pardubice. 

Exkurzi pořádá Ekocentrum PALETA společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. 

 

Výstava hraček v Natura parku

Chcete pořídit kvalitní a smysluplné hračky? Přijměte pzvání na jedinečnou prodejní výstavu Rosteme pro život. Můžee se těšit na inspirativní akci pro celou rodinu. 

24.9.2016, 10:00 - 17:00, Natura park, Pardubice

Pro děti je připraveno velké množství rozmanitých dílniček, kde si mohou hrát, stavě a tvořit. 

Cílem je shromáždit na jednom místě širokou paletu hraček, které přirozeným způsobem podporují rozvoj a vzdělávání dětí. 

www.rostemeprozivot.cz

Bosý den v Natura parku

11.9. 2016, Natura park, Pardubice

V Natura parku budeme chodit naboso. A ne jenom chodit! 

Čeká nás slack line, hmatová stezka, přednáška fyzioterapeutky Dany Chvojkové, prezentace barefoot bot a v neposlední řadě možnost vyrobit si vlastní bosé sandály (zájemci o výrobu sandálů se musí přihlásit předem na e-mail hancova@paleta.cz, cena výroby jednoho páru je 300 Kč.)

Pro děti jsou připraveny soutěže a hry. 

Vstupné je pro dospělé 50 Kč a pro děti 20 Kč. 

 

V Natura parku bude dílna pro každého!

V nejbližších dnech pro vás v Natura parku chystáme možnost vyzkoušet si svojí zručnost. K dispozici bude pracovní stůl, nářadí i materiál. 

Každý návštěvník si tak bude moci vyrobit třeba stojánek na tužky, hrací kostku, nebo cokoli jiného. fantazii se meze nekladou ;) 

Stačí dorazit a můžete tvořit!

Pracovní stůl bylo mžoné pořídit díky společnosti Foxconn CZ s.r.o.

Příměstský tábor Ekocentra PALETA

V termínu 22.- 26. srpna pro vás chystáme animační příměstský tábor pro děti ve věku 8 - 14 let. Cena: 1 800 Kč. Více informací a přihlášky: petra.muffova@paleta.cz

A o čem tábor bude?

O zkoumání, pozorování a hlavně tvoření i pitvoření v přírodě, lapání nápadů do filmových okének, o nových kamarádech a spoustě zábavných her v jedinečné atmosféře Ekocentra PALETA. Obklopení a inspirováni přírodou i moderní technikou zažijeme radost ze společné práce a budeme kutit, tvořit, zkoumat, filmařit a animovat, abychom na závěr týdne celému světu představili naše animované počiny. Animací budou provázet zkušené lektorky Bára Quaiserová, Veronika Doutlíková a Šárka Zahálková.

Ke stažení: prihlaska_na_tabor.doc, velikost: 30 kB

TAKÉ U NÁS ZASTAVÍTE ROBOTY S ČESKOU TELEVIZÍ

I Natura park je součástí velké prázdninové soutěže pro rodiny s dětmi – ZASTAVTE ROBOTY.

Od 1. 7. do 28. 8. probíhá po celé ČR hra České televize na tajné agenty. Děti v ní mají za úkol zastavit spolu s rodiči rebelující roboty, kteří chtějí ovládnout svět. K tomu je potřeba vyrazit na 3 výlety a na nich získat tajná hesla.

Jedno z těchto hesel je připraveno u nás na pokladně. Zastavte se u nás a vydejte se na další výlety. Sbírejte hesla a pomozte spolu s dětmi zastavit nebezpečné roboty, kteří chtějí ovládnout svět. Vyhrát můžete zajímavé ceny.

Pravidla, podrobnosti a GPS souřadnice na www.decko.cz/div.

O CO VE HŘE JDE?

Victory, zakladatelka supertajné organizace DIV, velí k akci. Superinteligentní roboti profesora Chaose chtějí ochromit celou moderní civilizaci. Mohou to dokázat prostřednictvím domácích spotřebičů, které nakazili nebezpečným virem – díky němu mohou ovládat jakoukoli elektroniku. 

Victory ví, jak tomu zabránit. S pomocí antiviru, který ale nedokáže naprogramovat sama. Proto potřebuje schopné agenty z řad dětí, kteří jí s tím pomohou. 

Děti musí jet na tři výlety a získat tam tajná hesla. Když se osvědčí v těchto úkolech, svěří jim Victory i programování antiviru.

 

Natura park z ptačí perspektivy

VIDEO ZDE

Svatojánská noc

23. června od 18:00 chystáme již tradičně oslavu tohoto lidového svátku.

V areálu Natura parku budeme hledat poklad, vyrábět svícny, škapulíře a péct placky. Tak neváhejte a přijďte oslavit Svatojánskou noc s námi. Vstup: 20 Kč

Den Země v Natura parku

22. 4. BUDEME SLAVIT DEN ZEMĚ V Natura parku na vás čeká spousta možností, jak tento den oslavit. 

V Natura parku na vás čeká spousta možností, jak tento den oslavit. Budeme zkoumat půdní a vodní živočichy pod mikroskopem. Budeme vyrábět, ochutnávat, zkoušet a poznávat... Samozřejmě bude možné pozdravit zvířátka v naší malé ZOO. K dispozici je také hmatová a bosá stezka. Program začíná v 10:00 a končí v 17:00. Vstup je zdarma!

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.eeagrants.cz a www.fondnno.cz

 

Ozvěny ekofilmu 2016

Čtyři večery, čtyři filmy. V Natura parku se budou konat další Ozvěny Ekofilmu. 

Snímky s ekologickou tématikou se budou promítat každý večer od 20:00 od pondělí 27. června do čtvrtka 30. Jak je dobrý zvykem, i tentokrát bude vstup zcela zdarma. 

Délka jednotlivých filmů se pohybuje okolo 50 minut a po každém promítání bdue následovat diskuze. 

A na jaké filmy se můžete těšit? 

 

27. června - NEVIDITELNÁ PŘÍRODA - Síla rostlin

28. června - VÍTEJTE V ŘÍŠI LABORATORNÍCH ZVÍŘAT

29. června - NEVIDITELNÁ PŘÍRODA - Všudypřítomné rostliny 

30. června - PLAST – Skutečná mořská příšera

Anotace k jednotlivým filmům, stejně jako další podstatné informace naleznete kromě plakátu i v přiloženém dokumentu. 

Těšíme se na vás v Natura parku ;) 

 

 

Ke stažení: Ekofilm16.doc, velikost: 30 kB

Trvale udržitelný rozvoj, proč? Takové je téma cyklu výstav fotografií, které pro vás chystáme v Natura parku.

Slavnostní vernisáží, která se bude konat 15. března od 18:00, spustíme v Natura parku sérii výstav fotografií. Postupně budete moci zhlédnout fotografie na téma voda, biodiverzita, les a energie, které dohromady spojuje téma "Trvale udržitelný rozvoj, proč?"

Výstava s názvem VODA je součástí Dnů frankofonie, které pořádá Aliance Francaise v Pardubicích a vernisáž, která celý cyklus zahájí, bude s vodou spojena nejenom tématem fotografií. Na programu bude mimo jiného také promítání dokumentárního filmu Moře je jejich život režiséra Thomase Szacka-Mariera z Quebecku. Třicetiminutový film představující příběh senegalských rybářů, kteří stráví 7 dní na moři na velké dřevěné piroze. Autor filmu se projekce osobně zúčastní. Tlumočení z FJ do ČJ zajištěno.

Oslava Dne Vody

V pátek 15.4. od 14:00 do 17:00 budeme v parku Na Špici slavit Den Vody. Přijďte ho oslavit s námi. 

 Na programu bude řada aktivit spojených s tímto živlem; lovení vodních živočichů, soutěž o ceny v malování, mikroskopování, ochutnávky vody, stavění lodiček a pokusy s vodou. 

Akce je pro vás zcela zdarma. Budeme se těšit.

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Zelený Pardoubek 2016

Ekocentrum PALETA - Krajský koordinátor ekologické výchovy, vzdělávání a osvěty v Pardubickém kraji, pod záštitou Ing. Jany Pernicové, náměstkyně hejtmana Pardubického kraje, 
vyhlašuje soutěž pro školy Zelený ParDoubek 2016.
Soutěž je určena mateřským, základním a středním školám se sídlem v Pardubickém kraji. Zúčastněné školy získají hodnotné odměny a další ocenění. Podrobnosti jsou v příloze. Uzávěrka je 31. 5. 2016.

Ke stažení: ParDoubek16_Vyhlaseni.pdf, velikost: 274 kB

Ke stažení: ParDoubek16_prihlaska_dotaznik.doc, velikost: 951 kB

Akce - stará řemesla

17.2. 13:00-17:00 Jsou řemesla, která dodnes probíhají tradičním způsobem, jiná už byla nahrazena moderními technologiemi. Přijďte si některé činnosti vyzkoušet hezky postaru.

Ve spolupráci s DDM Beta jsme pro vás připravili workshop na téma stará řemesla. V Natura parku si tak budete moci vyzkoušet tkaní, filcování ovčí vlny, paličkování, karetkování nebo drhání. Pokud některé ze zmíněných činností neznáte, je to jenom další důvod nás 17. února navštívit.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Odpoledne se zvířátky

Kdykoli v otevírací době Natura parku můžete navštívit naši malou ZOO. Běžně jsou však zvířátka zavřená - proto jsme vybrali jedno odpoledne 12.1. od 14:00 do 18:00, kdy bude možné se se zvířátky pomazlit a blíže se s nimi seznámit. Těšíme se na Vás.

Praktický vzdělávací seminář „Zdraví na talíři“ a vzdělávací seminář „Zdraví na talíři“

Pobytový seminář o zdravém školním stravování proběhne v pobočce Ekocentra PALETA v Oucmanicích ve dnech 22.2 – 24. 2. 2016.

Bude probíhat nejen kurz pro zaměstnance školních jídelen, ale v rámci tohoto kurzu proběhne i dvoudenní seminář pro pedagogy, který je akreditován MŠMT.

Předběžný program: přednášky Mgr. Margit Slimákové, exkurze na ekofarmu s ochutnávkou jejích výrobků, praktické příklady ze škol a další.

Zaměstnanci školních jídelen si samozřejmě vyzkouší pod vedením zkušených lektorů uvařit zdravá jídla.

 

Ke stažení: prihlaska2.doc, velikost: 122 kB

Ke stažení: pozvanka_c.2_web.pdf, velikost: 88 kB

Promítání filmu Causa Carnivora

25.1. od 17:00 Vás zveme do Natura parku na promítání dokumentárního filmu režiséra Jana Svatoše CAUSA CARNIVORA spojeného s besedou na téma ochrany velkých šelem v české krajině.

Dokument hledá odpověď na otázku, proč naše země v soužití s velkými šelmami představuje izolovaný ostrov uprostřed Evropy. Spolu s vlčími hlídkami organizovanými Hnutím DUHA se snaží zjistit, co jim brání v návratu do naší krajiny a proč nadále raději nasloucháme krvavým legendám než výzkumům podloženým fakty.

O tom, že film stojí za shlédnutí je možné se přesvědčit mimo jiné na serveru www.csfd.cz, kde je ohodnocen velmi dobrými 88 procenty.

Trailer k filmu si můžete prohlédnout ZDE.

Chcete zasílat Novinky z Ekocentra? Stačí dvě kliknutí.

Abychom se uzjistili, že Vám neunikne žádná důležitá událost, kterou pořádáme - a že jich není málo - tak jsme se rozhodli zasílat zájemcům pravidelné měsíční newslettery, ve kterých bude vše podstatné, co jsme dokázali a co v blízké době chystáme. 

Pokud máte zájem, stačí kliknout zde: CHCI DOSTÁVAT NOVINKY

A pokud se chcete podívat, jak takový náš newsletter vypadá, můžete kliknout zde

Vánoce v Ekocentru

V pátek 11. prosince pořádáme ve spolupráci s Centrem pro integraci cizinců již tradiční akci plnou zajímavých workshopů a dalších aktivit. Vánoce v Ekocentru proběhnou poprvé v budově Natura parku. 

Budeme vyrábět svíčky, lít olovo, péct cukroví, vyrábět naušnice a to zdaleka není vše. Můžete se těšit na loutkové představení s názvem "Jak Mikuláš berlu ztratil", poslechnout si vystoupení bubenického kvarteta nebo se zúčastnit tanečního workshopu v latinských rytmech.

Začínáme v 17:00 a konec akce je naplánován na 21:00. 

Těšíme se na Vás. 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.eeagrants.cz a www.fondnno.cz

Nakupujete přes internet? Můžete nás podpořit a nebude to stát ani o korunu navíc.

Díky spolupráci s projektem givt.cz je možné podpořit Ekocentrum PALETA bez toho, aniž by Vás to stálo jedinou korunu. Při nákupu přes internet stačí nejdříve navštívit stránku www.givt.cz, zde si vybrat vámi zvolený e-shop, vyplnit, že chcete podpořit Ekocentrum PALETA a pokračovat v nákupu. E-shop nás poté podpoří určitou částkou. Vy tak nezaplatíte nic navíc a nám pomůžete dělat toho ještě víc. :)

DĚKUJEME!

 

Vernisáž fotografií Jana Kuchyňky

V Natura parku pro Vás chystáme na středu 11.11. od 17:00 slavnostní vernisáž fotografií Jana Kuchyňky. Tématem je - jak jinak - příroda. Nebude chybět ani kulturní program - vystoupí pěvecký sbor EKONA. Tak se přijďte pokochat a užít si společenskou událost v krásném prostředí Natura parku. 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Exkurze do Ptačí oblasti Bohdanečský rybník II

24.10. pořádáme další exkurzi do Ptačí oblasti Bohdanečský rybník, která je součástí soustavy Natura 2000. Vycházka bude opět v doprovodu zkušeného ornitologa a vzhledem k částečně vypuštěnému rybníku se dá očekávat, že podzimní verze exkurze nabídne pěknou podívanou. Věříme, že bude k vidění velké množství volavek popelavých a bílých, pravděpodobní jsou jeřábi popelaví (momentálně jich tam je přes 60!), husy a různí bahňáci, kromě toho v rezervaci formátu Bohdanečského rybníka se mohou objevit i různá nečekaná překvapení.

Sraz je v 10:00 na hrázi za benzinovou pumpou, přesně ZDE a exkurze poitrvá zhruba 2 hodiny. 

S sebou si určitě vezměte pevnou turistickou obuv a dalekohled.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Natura Park

1. října se pro veřejnost otevírá nově vybudované environmentální návštěvnickké, informační a vzdělávací centrum Natura Park. 

Na návštěvníky centra čeká, kromě jiného, interaktivní expozice věnovaná přírodě a soustavě Natura 2000. 

Natura Park naleznete na adrese Štolbova 2874, Pardubice. 

Těšíme se na Vaši návštěvu. 

      logoPkraje   

Přihlašování na Krajskou konferenci EVVO

V sekci "Přihlašování na akce" je možné podat přihlášku na Krajskou konferenci environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje, která se koná 20. října v budově DDM na Olšinkách v Pardubicích. Podrobné informace naleznete v přiloženém dokumentu. 

Ke stažení: Konference_EVVO_2015_program.doc, velikost: 614 kB

Zelobraní a moštobraní v rámci Podzimních slavností

10. října pořádáme tradiční zelobraní v rámci Podzimních slavností. Začínáme ve 14:00 v areálu Natura parku ve Štolbově ulici. 

Součástí bude tentokrát také moštobraní. Za 50 Kč od nás obdržíte sklenici a vše potřebné k jejímu naplnění. Sklenici si samozřejmě odnesete domů. 

Kromě zmíněného se bude také ochutnávat boršč a bylinkové nálevy, budou se péct brambory a placky. Zkrátka vše, co k podzimu patří. 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

 

Další pokračování festivalu Ozvěny Ekofilmu

Od 9. do 11. září můžete navštívit další pokračování filmového festivalu Ozvěny Ekofilmu, který pořádáme v areálu Ekocentra PALETA. 

Promítání začíná tradičně každý den ve 21:00 a na programu budou vždy dva filmy. Pokud počasí dovolí, budeme promítat venku, v opačném případě je k dispozici budova čajovny. Vstup je zdarma. 

https://www.facebook.com/events/1654798881399693/

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Na festivalu On The Road budeme vyrábět papír

V sobotu 29.8. si mohou návštěvníci hudebního festivalu On The Road v Lázních Bohdaneč vyrobit v rámci našeho workshopu vlastní recyklovaný papír.

Workshop bude probíhat od 12:00 do 15:00.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.eeagrants.cz a www.fondnno.cz

 

Natura Park

Ceník za pronájem prostor pro akce s ekologickým zaměřením. 

Název místnosti
podlaží
plocha
cena za každou započatou hodinu
poznámka
Žlutý sál
1. podzemní
60 m2
300 Kč
více než 5 hodin; sleva 10%
Infocentrum
1. nadzemní
75 m2
500 Kč
pronájem pouze v rámci pronájmu celého 1. a 2. podlaží
Galerie
1. nadzemní
40 m2
200 Kč
více než 5 hodin; sleva 10%
Oranžový sál
2. nadzemní
70 m2
600 Kč
více než 5 hodin; sleva 10%
Červený sál
2. nadzemní
60 m2
500 Kč
více než 5 hodin; sleva 10%
Galerie a venkovní terasa
2. nadzemní
140 m2
300 Kč
více než 5 hodin; sleva 10%
celé 1. a 2. nadzemní podlaží
 
 
 
sleva 10% z ceny
Storno poplatky - zrušení akce nebo snížení rezervované kapacity
více než jeden měsíc předem
30% z ceny objednaných služeb
5 – 30 dní předem 
50% z ceny objednaných služeb
méně než 5 dní předem
100% z ceny objednaných služeb
 • Pravidelné akce – individuální jednání.
 • Cena pronájmu zahrnuje spotřebované energie a úklid.
 • Cena pronájmu zahrnuje použití promítacího plátna a projektoru (pouze v Žlutém sálu, Červeném sálu, Oranžovém sálu a v Infocentru).
 • Cena pronájmu nezahrnuje přípravu židlí a stolů, použití interaktivní tabule v Infocentru.
 • Budova je bezbariérově přístupná, vybavená výtahem. Všechny prostory jsou vytápěné podlahově a lze se připojit na wifi.
 • Ceník je platný od 1.9.2015 a všechny ceny jsou uvedeny s DPH.
 • Objednávky zasílejte na e-mail ekocentrum@paleta.cz

Ozvěny Ekofilmu 2015

Od 24. do 26. června probíhá v areálu Ekocentra PALETA další ročník festivalu Ozvěny Ekofilmu. 

Promítání začíná každý den ve 21:00 a v nabídce bude celkem 6 filmů s ekologickou tématikou. Vstup je tradičně vzdarma.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.eeagrants.cz a www.fondnno.cz

Pozorování nočních motýlů

V pátek 19.6. pořádáme exkurzi do světa nočních motýlů. Sraz proběhne v 18:00 v Ekocentru PALETA. 

Zveme Vás na exkurzi věnovanou nočním motýlům, neboli můrám. Součástí bude promítání fotek a videí za komentáře odborníka a následná výprava do terénu, kde budeme s pomocí světel lákat motýly z jejich úkrytů a setkáme se tak s nimi zblízka v jejich prostředí. 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.eeagrants.cz a www.fondnno.cz

Nové - aktuální nabídky programů pro MŠ a ZŠ

Začátek školního roku už se blíží, takže zde pod článkem naleznete ke stažení nové nabídky programů ve formátu PDF. V ekovýchovných programech došlo k pár změnám, proto je doporučujeme pečlivě prostudovat. Přejeme pěkný konec prázdnin a těšíme se na spolupráci v dalším školním roce.

Ke stažení: Nabidka_programu_2015-16_MS.pdf, velikost: 2541 kB

Ke stažení: Nabidka_programu_2015-16_ZSI.pdf, velikost: 728 kB

Ke stažení: Nabidka_programu_2015-16_ZSII.pdf, velikost: 1310 kB

Vzdělávací seminář Zdraví na talíři v Oucmanicích

Zveme Vás na vzdělávací seminář pro pracovníky školních jídelen. Třídenní seminář s názvem "Zdraví na talíři" se koná 27. - 29. července v Ekocentru PALETA v Oucmanicích a zahrnuje praktickou výuku zdravého vaření pro školy. 

Seminář je postaven na úspěšném programu 2 let školení kuchařek školních jídelen Pardubického kraje, zkušeností z praktických kurzů pro zaměstnance ŠJ i teoretických seminářů pro učitele a ředitele MŠ a ZŠ - máme za sebou přes 500 proškolených a spokojených účastníků. Probíhá ve spolupráci s občanskou iniciativou Skutečně zdravá škola, která dlouhodobě zaznamenává obrovský zájem o praktickou výuku výživy ze strany škol.

 • Lektoři: Margit Slimáková, Jana Lukešová, Jan Půlpán, Marta, Dostálová a další.
 • Ubytování zajištěno v moderních pokojích s příslušenstvím.
 • Cena 3900 Kč včetně ubytování, plné penze a exkurze. Cena nezahrnuje dopravu do místa konání.
 • Doprava: místo konání najdete na www.paleta.cz/oucmanice.

Vyplněné přihlášky (k nalezení v příloze) zasílejte mailem petra.muffova@paleta.cz, tel.:605 920 650. Přihlášeným zašleme podrobné informace. 

Z hodnocení účastníků předchozích školení: 

 • Zajímavé, skvělá lektorka, spousta nových poznatků a informací, děkuji za setkání.
 • Moc děkuji za mnoho zajímavých informací,praktických námětů a rad, úžasná lektorka, dynamická☺
 • Margit byla příjemná a milá, nabrala jsem od ní dost zkušeností, které jsem neměla.
 • Úžasný pobyt, ubytování moc fajn, personálsuper, prostě za 1.

 

Ke stažení: Pobyt_pozvanka.pdf, velikost: 1038 kB

Ke stažení: Prihlaska.doc, velikost: 117 kB

Exkurze do Ptačí oblasti Bohdanečský rybník

V sobotu 23.5. nabízíme  možnost navštívit Ptačí oblast Bohdanečský rybník v doprovodu odborníků. Můžete zahlédnout vzácné druhy ptáků, strávit dopoledne v přírodě a dovědět se něco nového.

Národní přírodní rezervace Bohdanečský rybník nabízí mnoho zajímavého k vidění. To dokazuje například i fakt, že se jedná o Evropsky významnou lokalitu soustavy Natura 2000. 

Exkurze začíná v 10:00 a potrvá zhruba 2 hodiny. Přesné místo srazu na mapě naleznete zde. Potřebná bude terenní obuv do vlhka a nezapomeňte na dalekohled! (akce naopak není vhodná pro psy a kočárky)

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Recyklo-setkání

Máte doma zbytečné věci, které hodláte vyhodit? Nedělejte to! Přijďte je vyměnit na akci Recyklo-setkání, která se koná na Třídě Míru ve čtvrtek 14.5. od 14:00.

Akce bude probíhat až do 18:00, je zajištěn doprovodný kulturní program a občerstvení, stejně jako zázemí pro veškerý sortiment. 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

Čištění břehů Chrudimky

V sobotu 25.4. proběhne Sbírání odpadků na březích Chrudimky. 

Sraz dobrovolníků bude v 9:30 u mostu pod pardubickou nemocnicí (na pravém břehu). Akce bude trvat zhruba 2 hodiny, pytle a rukavice zajistíme, stejně tak drobné občerstvení.  

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

www.fondnno.czwww.eeagrants.cz

Jarní konference s tvůrčím seminářem Recyklohrátky

Zveme Vás na jarní Krajskou konferenci EVVO, podrobnosti jsou v příloze.

Další informace:
Všichni účastníci zdarma obdrží metodickou publikaci Recyklohrátky, obsahující návody a inspiraci pro výtvarné i praktické tvoření.

Po celou dobu semináře bude k dispozici drobné občerstvení (káva, čaj, voda).

Z důvodu omezení kapacity se prosím nahlaste na ekocentrum@paleta.cz

 banner

Soutěž Cesty odpadů 2015

 

Ekocentrum PALETA vyhlašuje novou tvořivou soutěž pro školy z Pardubického kraje s tématikou odpadů. Soutěžním úkolem je vytvořit příběh ve formě fotoseriálu, ve kterém bude soutěžící sledovat cestu vybraného konkrétního odpadu (např. krabice od džusu, obalu o sušenky atp.) od nákupu v obchodě přes fázi používání, odložení jako odpadu, svoz, nové zpracování až k výslednému recyklovanému produktu. Pro účastníky soutěže ve třech věkových kategoriích jsou připraveny zajímavé ceny. Podrobná pravidla jsou v příloze.

Uzávěrka soutěže je 16. února 2015

 

Příloha: pravidla soutěže (pdf)

 

loga

 

Ke stažení: pravidla_souteze (Soutez_Cesty_odpadu.pdf), velikost: 193 kB

ANIMAL vydělal

Parádní večírek, spousta lidí, všichni v pořádku, umělci spokojení a nakonec do záchranné stanice při ČSOP JARO v Jaroměři putuje 60100,- Kč. Děkujeme všem a moc.

14. Krajská konference enviromentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Pardubického kraje

Tradiční konference pro školy, neziskovky a další zájemce a odborníky o EVVO, školení školních koordinátorů EVVO, vyhlášení výsledků soutěže Zelený ParDoubek, praktické dílny a mnoho dalších zajímavých aktivit. 

Dílny:

1.  Živly kolem nás – badatelsky a tvořivě 
2. Čtenářská gramotnost pro učitele ZŠ v environmentální výchově 
3. Svět v jednom dni - rozvojová a environmentální témata v projektových dnech 
4. ENVIGLOB – co mají globální rozvojové vzdělávání a environmentální výchova společného?
5. Jak přiblížit dětem tajemný svět netopýrů
6. Soudný den s Erin Brockowich

 

Datum: 21.10.2014, od 8:00 hod. do 14:00 hod.

Místo konání: Pardubice, Štolbova ulice - ABC klub

Pro koho je akce určena: široká veřejnost

Přihlašování: v rubrice Přihlašování na akce (žlutě podbarvená zvýrazněná položka menu na levé straně).

 Výsledky soutěže Zelený ParDoubek

Zdraví na talíři - seminář Úvod do zdravé výživy pro pedagogy ZŠ

 Zdraví vnímáme při upřímném přání svým blízkým jako hlavní životní hodnotu. Přijďte

 k nám na seminář získat moderní poznatky o výživě a zdraví vůbec od Mgr. Margit Slimákové, PhD., fundované odbornice na výživu a farmacii. Po odborném základu dostanete praktické tipy a návody, jak pracovat s dětmi s tématem zdraví a výživy na prvním stupni, v hodinách předmětů výchovy o zdraví, vaření nebo při přípravě celoškolních projektů.

 

Zdraví máme velkou měrou ve svých rukách - a to je třeba poutavou formou předávat dětem - Vašim žákům.

 

Seminář se bude konat 24. 9. 2014 od 9:00 v Ekocentru PALETA v Pardubicích, je zajištěno chutné, zdravé občerstvení.

 

Seminář je akreditovaný MŠMT v systému DVPP.

Program a přihlášku najdete v přílohách. Pokud máte zájem o účast na semináři, vyplněnou přihlášku, prosím, doručte do 17. 9. 2014 (zpět elektronicky oskenovanou s podpisy a razítkem školy nebo poštou na adresu: Ekocentrum PALETA, Strojařů 846, 537 01 Chrudim)

 

Seminář je součástí projektu Zdraví na talíři, který je spolufinancován z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky.

 

zdravinataliri

Ke stažení: Pozvánka (Pozvanka_ZS_Uvod_III.doc), velikost: 124 kB

Ke stažení: Přihláška (Prihlaska_PP_ZS_III.doc), velikost: 116 kB

Ozvěny Ekofilmu

Ve dnech 7. až 11. září můžete zdarma v našem areálu zhlédnout zajímavé filmy.

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.eeagrants.cz a www.fondnno.cz

Seznamte se s projektem „Zdraví na talíři“ – cesta ke zdravějšímu školnímu stravování

Od dubna 2013 se díky novému projektu „Zdraví na talíři“ učí ve školách v Pardubickém kraji jak se zdravě stravovat a jak zdravě vařit. Projekt, na který jsme získali více jak 2,5 mil. Kč z Evropského sociálního fondu, se zaměřuje nejen na komplexní vzdělávání vedoucích školních jídelen, kuchařů a kuchařek v mateřských a základních školách, ale i na osvětu o zdravé stravě pro pedagogy. 


Proč se vzdělávat ve školách v oblasti zdravé výživy?
Projekt vychází ze stále přetrvávajícího stereotypního stravování na školách, který bychom chtěli změnit. Ze studií posledních dob, které se zaměřují na zdraví dětí, je patrné, že děti trpí stále častěji nadváhou, cukrovkou a dalšími civilizačními nemocemi. Přitom právě školní jídelny, kde se děti pravidelně pět dní v týdnu stravují, mohou mít zásadní dopad na stravovací návyky dětí. Strava podle odborníků ovlivňuje zdraví  ze třiceti až padesáti procent. Děti ve škole tráví spoustu času, hledají zde životní vzory a je pro ně leckdy i jediným místem, kde se můžou setkat s vyváženým jídelníčkem a pestrou, kvalitní stravou. Čekají, že se tu naučí něco opravdu pro život – a to výchova ke zdravému životnímu stylu a správným výživovým a stravovacím návykům rozhodně může splnit.


Školní jídelna přirozeným osvětovým a vzdělávacím centrem
V rámci projektu bychom rádi docílili toho, aby se rozvinula přirozená spolupráce škol se školními jídelnami na osvětě a vzdělávání o zdravém stravování. Vedoucí školních jídelen, kuchaři a kuchařky z mateřských a základních škol Pardubického kraje se letos v létě již zúčastnili intenzivního šestidenního pobytového praktického kurzu vaření zaměřeného na zdravou stravu, kde se naučili i sestavovat zdravý jídelníček. Součástí programu byly i vzdělávací exkurze, ve kterých účastníci letního navštívili například regionální výrobce potravin, firmy vyvíjející moderní technologie k šetrné úpravě potravin či zákulisí špičkové restaurace uplatňující zásady zdravého stravování.
Během realizace projektu nabídneme vzdělávací exkurze i pedagogům, například na biofarmu či školu, kde jsou zásady zdravého stravování již úspěšně zavedeny, a to jak prakticky v jídelnách, tak i teoreticky do témat výuky. Dále vytvoříme i novou kuchařku zdravých pokrmů normovaných pro školní jídelny, která bude kromě bohaté fotogalerie obsahovat i příklady sestavování zdravých jídelníčků, kontakty na dodavatele zdravých potravin, výrobce regionálních potravin a příklady dobré praxe ze škol, kde toto již funguje.
Na projektu spolupracujeme se špičkovými, na potravinářském průmyslu nezávislými odborníky a praktiky z oboru i ze škol.

Na co se můžete v rámci projektu těšit…?
…pokud jste:
a)    pracovníci školních jídelen (vedoucí, hospodářky, kuchařky)
•    jednodenní semináře – základy zdravé výživy
•    pobytový seminář s praktickým kursem vaření, kombinací teorie a exkurzemi k regionálním výrobcům potravin, prezentace moderních kuchyňských technologií, zdravá strava na vlastní kůži
•    návštěva špičkové restaurace – úprava pokrmů klasická x moderní, estetika pokrmů
•    individuální konzultace s odborníky na výživu a moderní školní stravování
b)    pedagogičtí  pracovníci MŠ, ZŠ
•    jednodenní, dvoudenní semináře s exkurzí akreditované MŠMT
•    individuální konzultace s odborníky z pedagogické praxe se zkušenostmi se zdravou výživou v ŠVP i v jídelně
c)    obě  cílové skupiny
•    exkurze na biofarmu, do MŠ/ ZŠ, která s úspěchem aplikuje zásady zdravé výživy ve stravování i v ŠVP
Z nabízených seminářů si účastníci mohou vybírat. Výhodou je  absolvování všech nabízených kurzů.


A jaká Vám nabídneme témata?
a)    pro pracovníky školních jídelen (vedoucí, hospodářky, kuchařky)
•    Význam stravy pro zdraví
•    Přirozené, čerstvé, sezónní potraviny
•    Skupiny potravin a jejich význam, příprava, příklady receptur
•    Tvorba zdravého jídelníčku při zachování plnění spotřebního koše (s ohledem na aktuální ceny potravin)
•    Pitný režim
•    Moderní technologie v kuchyni
•    Postupné zavádění zdravého jídelníčku do MŠ, ZŠ -  příklady ze škol s několikaletou zkušeností 
•    Práce s týmem při zavádění změn ve stravování, psychohygiena
•    Zdravé svačinky v MŠ, ZŠ
•    Jídlo zblízka – regionální potraviny, regionální dodavatelé
•    Zdravá strava na vlastní kůži, kurz vaření
•    Biopotraviny
b)    pro pedagogické  pracovníky MŠ, ZŠ
•    Základy zdravé výživy přirozeně a moderně
•    Příklady zabudování tématu zdravé výživy do ŠVP v MŠ, ZŠ – projekty přímo ze škol, kde to jde – práce s týmem pedagogů, pracovníků jídelny, se žáky, s rodiči, provázání ŠVP se školní jídelnou
•    Příklady aktivit použitelných přímo ve výuce, praktická činnost
•    Moderní školní jídelna  a zdravá výživa ve škole společně s dětmi z pohledu hygienika
Všechny vzdělávací  aktivity  jsou pro účastníky zdarma.

Suma sumárum
Projekt „Zdraví na talíři“, který získal celkovou dotaci 2 500 537,29 Kč z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR v rámci Programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, se realizuje od 1. dubna 2013 a poběží do 31. prosince 2014.

 

Hledáme posilu do Infocentra Natura Parku v Pardubicích

Koho: Hledáme zletilou osobu s milým vystupováním, zájmem o přírodu a ekologii. 

Kdy: Co nejdříve.

O co jde: Dlouhodobou brigádu formou dohody o provedení práce.

Náplň práce: Služba má na starosti podávání informací o soustavě Natura 2000, prodej drobného občerstvení a dalšího zboží, vydávání a kontrolu samoobslužných sad. Obsluhu pokladního systému, večerní kontrolu a uzavírku budovy a další.

Jak fungujeme: Otevřeno je denně od 14 do 20h, momentálně potřebujeme obsadit pravidelně pondělí a nepravidelně soboty a neděle. 

Co pro to udělat: Zájemci, napište co nejdříve e-mail na sulcova@paleta.cz s pár informacemi o sobě a svých zkušenostech, v případě nutnosti použijte telefon 775 174 345. Neformální výběrové řízení proběhne dle domluvy.

Přijmeme pracovníka/ci

Ekocentrum PALETA přijme fundraisera a PR pracovníka na zkrácený úvazek 0,3. Nástup 1. 9. 2014. Zájemci nechť pošlou životopis na adresu ekocentrum@paleta.cz do 18.8.2014.

Novinky

Soutěž Zelený ParDoubek na šk. rok 23/24 vyhlášena

Letos s tématem NÁRAT DIVOČINY. Podrobné informace k soutěži najdete zde: http://www.ekovychova.cz/souteze/soutez-zeleny-pardoubek-na-sk-rok-23-24-navrat-divociny.html

Natura park z ptačí perspektivy

VIDEO ZDE


English version

Datum poslední aktualizace: 24.04.2024