O co jde?: Žijeme v době klimatických změn a souvisejících celospolečenských změn. S tím nic nenaděláme. Je však na nás, jak se k nim postavíme, jaký příběh budeme žít a také předávat žákům a studentům. Můžeme strčit hlavu do písku a tvářit se, že se nás to netýká. Můžeme se nechat zavalit horou děsivých informací a katastrofických scénářů a propadnout žalu či pasivitě. Nebo v sobě i studentech můžeme začít pěstovat a rozvíjet aktivní naději, a snažit se hledat cesty jak se zapojit, jak být nápomocní lidem a přírodě kolem nás, a jak změn využít jako příležitost k obohacení vlastních životů. Tento třetí příběh se snaží podpořit náš kurz.
Obsah kurzu: Získáte hlubší informační základ o dané problematice. Dozvíte se, jak komunikovat nejen s žáky o změně klimatu, a přitom nestrašit ani nemoralizovat. Na vlastní kůži si vyzkoušíte metody, aktivity, a pokusy, které později budete moci využít i při práci s dětmi… Dostanete různé tipy na to, jak se s žáky aktivně zapojit do ochrany klimatu. Potkáte další kolegy, se kterými budete moci sdílet a vyměňovat zkušenosti. Odnesete si i praktickou inspiraci pro váš osobní život.
Pro koho: Jelikož změny klimatu jsou globální
a celospolečenské téma, je kurz určen pro všechny učitele a lektory nezávisle
na tom, jaký předmět vyučují, nebo na jakém stupni škol či pro jakou organizaci pracují.
Kurz můžeme připravit i na míru vašemu pedagogickému sboru.
Rozsah: 8 až 24 hod
Cena dle rozsahu: 1200/´ Kč/os v případě jednodenní varianty bez ubytování a stravy až 4500 Kč v případě 3 denního kurzu s ubytovním a stravou.
Místo konání: pobytová verze v Ekocentru Paleta Oucmanice, denní verze kurzu kdekoliv (dle dohody)
Případné dotazy pište na: martina.horackova@paleta.cz
Vytvoření tohoto kurzu podpořilo v roce 2021 Ministerstvo životního prostředí.
Konkrétní plánované termíny pro rok 2024:
Celoroční specializační studium v rozsahu 250 hodin výuky.
Ve spolupráci s ekocentrem CHALOUPKY o.p.s. (kraj Vysočina) spolupořádáme studium na rok 2025 (2026). Přihlášky do konce roku 2024.
Jedná se o akreditované studium k výkonu specializovaných činností v oblasti environmentální výchovy – v souladu s §9 vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků. Studium je určeno pro pedagogické pracovníky škol a školských zařízení s kvalifikací odpovídající požadavkům zákona č. 563/2004 Sb.
250 vyučovacích hodin plných nových poznatků a praktických dovedností v oblasti ekologické výchovy. Důraz klademe na praktickou výuku prostřednictvím terénních programů, exkurzí a setkání s odborníky a aktivními koordinátory EVVO. Setkáte se s metodami jako je badatelství, kritické myšlení, zážitková pedagogika, místně zakotvené učení, simulační hry… Do kurzu budeme zvát zajímavé osobnosti z oblasti ochrany přírody, klimatu, ekopsychologie a pedagogiky. Během studia se setkáte s kolegy z jiných škol, sdílíte osvědčené postupy, rozvíjíte manažerské dovednosti koordinátora. Celé studium bude zarámováno tematikou změna klimatu.
Účastnický poplatek 35 000 Kč. Studium lze hradit ze šablon OP JAK.
(Účastníci ze škol na území kraje Vysočina mají studium v roce 2025 plně hrazeno z krajské dotace)
Studium probíhá formou 7-mi pobytových kurzů na různých místech v ČR.
1) 5. – 8. 2. 2025 Paleta Oucmanice 2) 9. – 12. 4. 2025 Pálava 3) 28. 5. – 31. 5. 2025 Horažďovice 4) 16. – 19. 8. 2025 Ústí nad Labem (Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem) 5) 29. 10. – 1. 11. 2025 Chaloupky Kněžice 6) 3. – 6. 12. 2025 Paleta Oucmanice 7) 4. – 7. 2. 2026 Chaloupky Kněžice
Závěrečné zkoušky a obhajoby závěrečných prací: březen 2026
Kontakt pro přihlášení a dotazy: michaela.mikovcova@paleta.cz. (tel. 606581866) Ekocentrum PALETA, Oucmanice Oucmanice 36, 56201 Ústí nad Orlicí
Jak na užitečné EVVO projekty
Termín: Na rok 2024 zatím není vypsán žádný veřejný termín, seminář je ale možné si objednat (objednávky na: martina.horackova@paleta.cz)
Rozsah semináře: 4 nebo 8 hodin (základní nebo klimatická varianta)
Cena: 600 Kč/os (základní varianta, 4h), 1200 Kč/os (klimatická varianta, 8h), min. počet 12 účastníků
Cíle: Učitelé získají motivaci a vidí cestu a možnosti, jak se s žáky zapojit do prospěšných participativních projektů zejména s tematikou EVVO; (v delší časové variantě získají účastníci navíc základní přehled o problematice změny klimatu a jejích řešeních)
Obsah: Co je a není projekt ve výuce; výhody a přínosy participativních projektů; ujasnění si možných úskalí a jak je překonat; vhled do postupné tvorby a realizace projektů; tipy na aktivity s žáky; příklady dobré praxe; další zdroje inspirace či podpory.
V delší časové variantě navíc základní přehled v tematice změny klimatu (příčiny, důsledky, řešení); prevence klimatického žalu; inspirace na drobné projekty, které přispívají k řešení.