Aktivní zapojení žáků do řešení environmentálních problémů považujeme za nejúčinnější způsob environmentální výchovy. Vytvořili jsme proto pro pedagogy pár užitečných rad a doporučení, jakým způsobem se s žáky do drobných užitečných projektů zapojit. Stručnou metodiku "Jak na participativní EVVO projekty formou užitečných akcí pro okolí" si můžet stáhnout zde:
http://www.ekovychova.cz/attach_count.php?id=1919
Abychom pedagogům ještě více usnadnili cestu k
takovýmto projektům, připravili jsme také inspirační zásobník aktivit, do kterých by se školy/žáci mohli aktivně zapojit. Zatím si můžete stáhnout tipy ke třem tématům a doufáme, že časem zde budou přibývat i další:
"Plýtvání potravinami" ke stažení zde:
http://www.ekovychova.cz/attach_count.php?id=1921
"Úspora energie" ke stažení zde:
http://www.ekovychova.cz/attach_count.php?id=1922
"Návrat divočiny" ke stažení zde:
http://www.ekovychova.cz/attach_count.php?id=1920
Tvorbu těchto inspiračních materiálů podpořilo v roce 2023 MŽP.
Sada 10ti metodik, které si zde můžete stáhnout, vznikla jako součást projektu "Divoši v divočině". Věříme, že bude inspirativní pro všechny, kteří chtějí trávit čas s dětmi venku, chtějí pomoci dětem (ale klidně i dospělým) získat bližší vztah k přírodnímu prostředí, nebo učit venku nejen přírodovědu, ale třeba i dějepis, výtvarku, tělocvik, dílny, nebo rozvíjet dovednosti pro soběstačnost a přežití v přírodě.
Projekt byl „Divoši v divočině“ byl podpořen ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.
V současné době nabízíme na Oucmanické pobočce Ekocentra PALETA dva pobyty obsahující mimo jiné i programové prvky popsané v metodikách: Pro mladší děti Pračlovíček, pro starší Přežití v divočině.
Obsah:
Péče o mé divoké já
Stavba vesnice
Primitivní dílna - korálky dřevěné, kostěné a kamenné
Keramika
Barvy z minerálních pigmentů
Noční lov
Rozdělávání ohně pro začátečníky
Tři recepty z paleolitu, které zvládnete
Provázek z kopřivy
Práce pro přírodu
Nabízíme vám inspirace pro vaši vlastní práci. Tyto publikace všechny odkazují na učení “venku” a návody jak je možné přenést výuku ze třídy do terénu.
Publikace:
Dveře do přírody
Publikace přináší příklady aktivit, které dětem umožní prožívat pobyt v přírodním prostředí jako radostný a přirozený zážitek, při kterém se intenzivně učí, aniž by o tom věděli. Příručka vznikla jako vedlejší výstup při tvorbě “Nových venkovních programů v Ekocentru PALETA Oucmanice”. Tvorba programů byla finančně podpořena Ministerstvem životního prostředí.
Tajemství školy za školou
Mnoho podobných publikací, zaměřených na učení venku najdete zde: